Skoči do osrednje vsebine

Tehnični pregled in registracija vozil

V Republiki Sloveniji imajo uporabniki motornih in priklopnih vozil v cestnem prometu pravico uporabljati registrirana vozila, ki jih pridobijo s plačilom letne dajatve za registracijo. Redni tehnični pregledi so ključni za zagotavljanje varnosti in skladnosti vozil v cestnem prometu, saj preverjajo temeljite vidike varnosti in tehnične ustreznosti vozila, kar prispeva k varni vožnji in preprečuje morebitne nevarnosti na cestah.

Letna dajatev

Lastnik vozila pri registracijski organizaciji plača letno dajatev v enkratnem znesku za dvanajst mesecev vnaprej, oziroma v sorazmernem deležu za obdobje registracije vozila oziroma obdobje veljavnosti prometnega dovoljenja.

Znesek vplača pri registracijski organizaciji ali neposredno na predpisani vplačilni račun proračuna Republike Slovenije.

Stroške brezgotovinskega plačila krijejo stranke. Registracijska organizacija na podlagi pravilnega plačila letne dajatve izda oziroma podaljša prometno dovoljenje. Višina letne dajatve se določi za posamezne kategorije oziroma podkategorije motornih vozil in priklopnih vozil, skladno z Uredbo o načinu določanja in višini letne dajatve za uporabo vozil v cestnem prometu, glede na podatke, razvidne iz uradnih evidenc o registriranih vozilih.

Naziv storitve Institucija
Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo

Registracija vozila

Vozila se v Republiki Sloveniji registrirajo pri registracijskih organizacijah, ki so upravne enote in pooblaščene registracijske organizacije. Te že imajo predpripravljene obrazce vlog za registracijo, katerim morate priložiti zahtevana dokazila.

Vozilo se registrira na podlagi vloge lastnika vozila. Vlogi je treba priložiti dokazila, če registracijski organizaciji niso dosegljiva na podlagi uradnih evidenc:

  1. dokazilo o izvoru in lastništvu vozila ali posameznih delov vozila, ki so bili dodatno vgrajeni (npr. šasija, motor);
  2. potrdilo o skladnosti ali soglasje k registraciji;
  3. dokazilo o sklenjenem zavarovanju avtomobilske odgovornosti, pri vozilih za javni prevoz potnikov pa tudi dokazilo o zavarovanju potnikov;
  4. dokazilo o poravnani letni dajatvi za uporabo vozil v cestnem prometu in
  5. potrdilo o tehnični brezhibnosti vozila. Potrdilo o tehnični brezhibnosti vozila, izdano v tuji organizaciji, ki je v državi članici EU ali državi EGP pooblaščena za opravljanje tehničnih pregledov vozil, se upošteva, če je bil tehnični pregled opravljen pred največ 30 dnevi.

Za vozilo je pred registracijo potrebno pridobiti slovensko potrdilo o skladnosti, ki se ga po različnih postopkih pridobi v enih od pooblaščenih tehničnih služb ali strokovnih organizacij. Te so navedene na spletni strani Javne agencije RS za varnost prometa.

Za vozilo je treba pred registracijo plačati tudi davek na motorna vozila za kar morate podati vlogo na Finančno upravo Republike Slovenije (FURS).

Vozilo se registrira za čas veljavnosti tehničnega pregleda in čas, za katerega je sklenjeno obvezno zavarovanje in poravnana obveznost plačila letne dajatve za uporabo vozil v cestnem prometu.

Naziv storitve Institucija
Ministrstvo za infrastrukturo

Tehnični pregled vozila

Tehnična brezhibnost vozil, ki so udeležena v cestnem prometu, se preverja s tehničnim pregledom, ki predstavlja postopek, s katerim strokovna organizacija preverja podatke o vozilu, stanje delov, naprav in opreme vozila ter izpolnjevanje drugih zahtev za vozilo.

Vozila, ki so vključena v cestni promet, morajo opraviti tehnične preglede v določenih rokih. Za osebno vozilo brez omejitev je prvi tehnični pregled predpisan 4. leto po prvi registraciji vozila, nato pa sledijo nadaljnji pregledi vsaki 2 leti (do starosti 8 let od prve registracije ali leta proizvodnje). Po preteku 8 let od prve registracije ali leta proizvodnje je treba vozilo pregledati vsako leto.

Po uspešno opravljenem tehničnem pregledu se izda potrdilo o tehničnem pregledu vozila, ki vključuje ugotovljeno stanje tehnične brezhibnosti vozila, morebitne nepravilnosti na vozilu in njihovo oceno, ter označen rok naslednjega tehničnega pregleda vozila. To potrdilo je ključno za nadaljnje postopke registracije vozila in podaljšanje prometnega dovoljenja.

V primeru, da je bilo vozilo ocenjeno kot tehnično neustrezno, je mogoče izvesti popravni tehnični pregled v isti strokovni organizaciji najpozneje v petih delovnih dneh po prvem pregledu, ki je pokazal nepravilnosti. Če je od prejšnjega tehničnega pregleda minilo več kot pet delovnih dni, se mora izvesti nov celovit tehnični pregled, ki ga lahko opravi katera koli strokovna organizacija.

Stroške postopka tehničnega pregleda krije lastnik vozila strokovni organizaciji za tehnične preglede.

Evidence motornih vozil in vozniških dovoljenj

Evidenco registriranih motornih in priklopnih vozil in računalniško evidenco voznikov vodi Ministrstvo za infrastrukturo.

Evidenca registriranih vozil vsebuje vse podatke o posameznem vozilu, ki morajo biti navedeni na izdanem prometnem dovoljenju in registraciji, podatke o lastniku vozila ali osebi, na katero je vozilo registrirano, podatke o tehničnih pregledih, obveznem zavarovanju in druge podatke.

Evidenca izdanih vozniških dovoljenj vsebuje podatke o imetniku vozniškega dovoljenja, o potrdilu za prvo pomoč, podatke o zdravniških spričevalih, podatke o začasno odvzetih vozniških dovoljenjih po zakonu, ki ureja prekrške in zakonu, ki ureja kazenski postopek ter podatke o odložitvi izvršitve prenehanja veljavnosti vozniških dovoljenj.

Iz evidence registriranih vozil objavljamo podatke o številu registriranih vozil po posamezni upravni enoti, kategoriji vozila in sektorju lastništva na zadnji dan v mesecu.