Skoči do osrednje vsebine

CHANSE - Sodelovanje humanistike in družboslovja v Evropi (angleško Collaboration of Humanities and Social Sciences in Europe)

Tematsko področje

Humanistika in družboslovje

Vsebina

CHANSE je skupna pobuda 27 raziskovalnih organizacij iz 24 držav. Program CHANSE so soustvarile mreži HERA (angleško Humanities in the European Research Area) in NORFACE (angleško New Opportunities for Research Funding Agency Cooperation in Europe), ki podpirata raziskave na področju humanistike in družboslovnih znanosti.

Glavni cilj pobude CHANSE je izvesti transnacionalni razpis za raziskovalne projekte, osredotočene na temo Transformacije: družbene in kulturne dinamike v digitalni dobi. Namen tega poziva je razumeti, kako digitalne inovacije vplivajo na družbene in kulturne spremembe ter kako jih družba in kultura oblikujeta. CHANSE spodbuja združevanje analitičnih veščin humanistike in družboslovnih znanosti pri razumevanju procesov sprememb ter iskanju inovativnih rešitev v družbi.

CHANSE poleg izvedbe razpisov močno podpira tudi aktivnosti izmenjave znanja in spodbuja povezovanje med akademsko sfero in relevantnimi deležniki ter raziskuje in razvija nove skupne aktivnosti. Pobuda CHANSE s ponujanjem novih priložnosti za mednarodno raziskovalno sodelovanje na področju raziskovanja prinaša zelo širok spekter akademskih, družbenih in ekonomskih učinkov, ki se jih lahko implementira na nacionalnem nivoju posameznih držav, med državami partnericami ali celo širše.

Razpisi

Zaradi velikega zanimanja raziskovalne skupnosti po prvem pozivu je CHANSE v sodelovanju z mrežama HERA in NORFACE napovedal dva dodatna poziva za mednarodne raziskovalne projekte na naslednjih temah:

Objava rezultatov razpisa Krize – Perspektive iz humanistike (v angleščini Crisis - Perspectives from the Humanities) je predvidena za jesen 2024.

Status razpisa

Ni odprtih razpisov.

Izbrani projekti s slovensko udeležbo

Na razpis CHANSE je prispelo 366 projektnih prijav. Po prvi fazi je bilo 90 predlogov povabljenih v drugo fazo, na koncu pa je bilo za financiranje izbranih 26 projektov. Med njimi sta tudi dva, pri katerih sodelujeta slovenski instituciji.

1. Digitalna estetizacija krhkih okolij (DigiFREN)

  • Slovenski partner in koordinator: Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
  • Nosilec projekta: dr. Blaž Bajič
  • Sodelujoči partnerji pri projektu:
    • Jagiellonian University, Poljska, University of Eastern Finland, Finska; Institute of Ethnology and Folklore Research, Hrvaška; University of Stavanger, Norveška
  • Financiranje: 279.648 EUR (2022–2025)

Povzetek projekta
V digitalni dobi tehnologije, kot so pametni telefoni in nosljive kamere, spreminjajo način, kako doživljamo in beležimo okolje. Projekt DigiFREN raziskuje, kako digitalni mediji vplivajo na dojemanje naravnih krajin in preoblikujejo vsakdanje prakse. Raziskava poteka v petih državah, z uporabo inovativnih metod, kot je senzo-digitalna hoja, za preučevanje krhkih okolij. Projekt prispeva k razumevanju odnosov med ljudmi, tehnologijo in okoljem ter podpira ohranjanje naravne dediščine.

2. Transformacija ponovne uporabe podatkov v arheologiji (TEtrARCHs)

  • Slovenski partner: Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU)
  • Nosilka slovenskega dela: dr. Edisa Lozić
    • Sodelujoči partnerji pri projektu: Museum of London Archaeology (Velika Britanija – koordinator), Vilnius University, Litva, Lund University, Švedska, University of Antwerp, Belgija, Ghent University, Belgija
  • Financiranje: 186.505 EUR (2022–2025)

Povzetek projekta
Digitalni arhivi kulturne dediščine se soočajo z izzivi trajnostne uporabe in dostopnosti. Projekt TEtrARCHs razvija nove pristope za bolj etično in ustvarjalno ponovno uporabo podatkov, s poudarkom na sodelovanju med muzeji, raziskovalci in javnostjo. Z inovativnimi praksami projekt spodbuja pripovedovanje zgodb, ki krepijo povezavo med dediščino in sodobnimi družbenimi potrebami. Rezultati prispevajo k izboljšanju upravljanja digitalnih virov kulturne dediščine.