Poplave 2023 in kultura
Enkratna solidarnostna pomoč za samozaposlene v kulturi, samostojne novinarje in verske uslužbence
Ministrstvo za kulturo je ob poplavah avgusta 2023 aktiviralo svoj načrt dejavnosti. Med drugim smo pripravili usmeritve glede ravnanja z namočenim gradivom in poplavljenimi objekti, v nadaljevanju pa so bili sprejeti tudi ukrepi za pomoč samozaposlenim v kulturi, samostojnim novinarjem in verskim uslužbencem.
Ministrstvo za kulturo je samozaposlenim v kulturi, samostojnim novinarjem in verskim uslužbencem, ki so imeli škodo ob poplavah in zemeljskih plazovih v avgustu 2023 zagotovilo enkratno solidarnostno pomoč v višini 668,21 evra.
V skladu s 87. členom Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023, ki je bil 1. septembra 2023 objavljen v Uradnem listu, so bili do enkratne solidarnostne pomoči upravičen samozaposleni v kulturi, vpisan v razvid samozaposlenih v kulturi, ki ima pravico do plačila prispevkov za socialno varnost iz proračuna Republike Slovenije, samostojni novinar, vpisan v razvid samostojnih novinarjev, in verski uslužbenec registrirane cerkve ali druge verske skupnosti, ki je vključen v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje na podlagi šestega odstavka 19. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju-2 (ZPIZ-2) in ima na podlagi Zakona o verski svobodi pravico do namenske državne finančne pomoči iz proračuna Republike Slovenije za pokritje prispevkov za socialno varnost.
Upravičenci so lahko za enkratno solidarnostno pomoč zaprosili v primeru škode, na lastnem premoženju, ki ni namenjeno opravljanju dejavnosti.
Enkratna solidarnostna pomoč je oproščena plačila vseh davkov in prispevkov ter se ne všteva v dohodkovni cenzus iz 85. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK).
Zaščita kulturne dediščine
Na Ministrstvu za kulturo bomo naredili vse, da zaščitimo kulturno dediščino. Resor, pristojen za kulturno dediščino, je nemudoma po ujmi začel pridobivati in zbirati informacije s terena, da bi čim prej imeli čim bolj popolno sliko o škodi.
Skladu z našim načrtom smo ustanovili posvetovalno skupino, v kateri so:
- generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino,
- generalni direktor Zavoda za varovanje kulturne dediščine,
- direktor Arhiva Republike Slovenije,
- direktor Narodnega muzeja Slovenije,
- ravnatelj Narodne in univerzitetne knjižnice in
- sodelavci Ministrstva za kulturo.
Posvetovalna skupino koordinira zbiranje informacij, sodeluje s strokovnimi ekipami na terenu in pri izdelavi sanacijskega načrta.
Kratka napotila v žepnem vodniku ravnanja s poplavljenimi predmeti
Popis škode na nepremični kulturni dediščini
Ministrstvo za kulturo je v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) razvilo aplikacijo za hiter popis škode na enotah nepremične kulturne dediščine, ki so vpisane v register nepremične kulturne dediščine. Aplikacija deluje na platformi GeoHub-SI Ministrstva za digitalno preobrazbo.
Aplikacija omogoča bolj učinkovito delo konservatorjev pri pregledu stanja na terenu in takojšen pregled nad zbranimi podatki. Z njo se zbirajo minimalni podatki o stanju objektov nepremične kulturne dediščine, ki bodo pomagali pri prvem ocenjevanju škode na kulturni dediščini. Z njo bomo pridobili informacije o škodi na objektih (kateri objekti, lokacije, obseg poškodb, vključno s fotografijami). Ti podatki bodo podlaga za popisovanje škode po uradno predpisani metodologiji in bodo omogočili hitrejše ocenjevanje škode. Aplikacija je namenjena konservatorjem.
ZVKDS pa je prebivalstvo že pozval k sodelovanju pri evidentiranju škode in za ta namen objavil poseben obrazec. Prejete obrazce bodo pregledali strokovnjaki konservatorji in jih vnesli v aplikacijo.