Ukrepi za pomoč gospodarstvu za odpravo posledic škode v poplavah
Zakon o odpravi posledic naravnih nesreč omogoča, da se za odpravo posledic škode v gospodarstvu lahko namenijo sredstva v nepovratni obliki (kot subvencije) ali povratni obliki (kot posojila ali garancije), tako v obliki posojilnih skladov kot v obliki jamstvenih shem.
S celovitim paketom ukrepov za pomoč gospodarstvu želimo pomagati prizadetim podjetjem, da čimprej sanirajo nastalo škodo, ohranijo zaposlene ter ponovno zaženejo poslovanje in s tem tudi ohranijo dosedanje naročnike.
-
Stroji in oprema
169,8
milijona evrov
-
Zaloge
91,5
milijona evrov
-
Izpad prihodka
123,2
milijona evrov
Povračilo škode do 45 odstotkov za nezavarovano škodo in do 60 odstotkov za zavarovano škodo bo izvedeno v skladu z razpoložljivimi proračunskimi sredstvi, ko bodo doseženi naslednji mejniki.
-
1
Celovita ocena škode za Slovenijo
Pripravi jo Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje
-
2
Razglasitev naravne nesreče
Naravno nesrečo razglasi Vlada Republike Slovenije
-
3
Program odprave posledic škode v gospodarstvu
Izdela ga Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport
-
4
Predložitev dokazil o škodi
Upravičence v gospodarstvu k temu pozove Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport
Zakon vključuje ukrepe za obnovo in razvoj ter za zaščito proti poplavam in plazovom. Če z zakonom ni določeno drugače, ukrepi iz tega zakona veljajo do 31. decembra 2028.
Za financiranje ukrepov zakon določa:
- začasno zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb za tri odstotne točke na 22 odstotkov
- začasno zvišanje velja za leta od 2024 do vključno 2028; učinek zvišanja davčne stopnje za leto 2024 se bo poznal že v akontacijah davka tekom leta 2024, v letu 2025 pa bodo, kot običajno, po potrebi izvedeni poračuni
- začasni davek na bilančno vsoto bank in hranilnic
- davek je uveden za koledarska leta od 2024 do vključno 2028 - to pomeni, da bodo prihodki iz tega naslova prvič prispeli v državni proračun leta 2025 (za koledarsko leto 2024)
- začasno uporabo čistega in bilančnega dobička Slovenskega državnega holdinga.
-
Ukrepi za gospodarstvo
- spodbujanje investicij (vlogo je možno oddati do 31. decembra 2024)
- poroštvena shema za kredite in subvencija 30 odstotkov obresti
- prednostna obravnava pri dodelitvi finančnih spodbud Eko sklada
31. januar 2024: rok za uveljavljanje pravice do pomoči samozaposlenim, ki so jim prihodki v letu 2023 zaradi posledic poplav iz avgusta 2023 glede na leto 2022 upadli za najmanj 25 odstotkov.
Samozaposleni pomoč uveljavlja na podlagi izjave (obrazec NF–NarNesrece), ki je dostopna na spletnem portalu eDavki in v mobilni aplikaciji eDavki. Vložiti jo je treba najpozneje do 31. januarja 2024. Izjave ni mogoče vložiti v papirnati obliki.
Če bo izjava vložena od 1. do 31. januarja 2024 za avgust in/ali september in/ali oktober in/ali november in/ali december, bo nakazan denar na transakcijski račun 10. februarja 2024.