Skoči do osrednje vsebine

Moldavija

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

Varnost potovanj

  • Stopnja tveganja

    Povišana stopnja previdnosti: Svetujemo dodatno previdnost ter preverjanje in pridobitev informacij iz drugih virov. Obstajajo lahko določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države.

  • Barvna lestvica
  • Zadnje aktualno obvestilo

    Zaradi vojne v Ukrajini odsvetujemo gibanje na meji z Ukrajino in v Pridnestrju.

Varnost in kriminal

  • Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem

    Priporočamo, da se izognete gibanju na obmejnem območju z Ukrajino, kamor občasno padejo deli sestreljenih dronov in raket, kar predstavlja dodatno nevarnost.
    Odsvetujemo vsa potovanja v Pridnestrje (vzhodno od reke Dnester), kjer ste lahko soočeni s poostrenimi kontrolami in omejitvijo vstopa. Vsi mejni prehodi med Ukrajino in Pridnestrjem so začasno zaprti. Situacija se lahko hitro spremeni.

  • Politična situacija

    Zaradi vojne v Ukrajini so politične in varnostne razmere v Moldaviji bolj nepredvidljive kot običajno.

    Pridnestrje, ki se nahaja na vzhodu države, ni pod nadzorom moldavskih oblasti. Fotografiranje vojaških objektov, kontrolnih točk in druge infrastrukture je prepovedano.

  • Kriminal

    Svetujemo običajno previdnost, vključno s previdnostjo pri plačevanju s kreditnimi karticami.

  • Terorizem

    Teroristični napadi v Moldaviji niso bili zabeleženi, a jih ni mogoče izključiti.

Zdravje

Splošno

  • Lokalni zakoni

    Pozanimajte se o dovoljenih kvotah izvoza alkoholnih pijač in cigaret.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Slovenski turisti lahko v Moldaviji vozijo z veljavnim slovenskim vozniškim dovoljenjem.
    Vožnjo je treba prilagoditi stanju cestišč in drugim voznim okoliščinam. Vožnjo v nočnih urah odsvetujemo.
    Vožnja pod vplivom alkohola je v Moldaviji resen prekršek. Zagrožene so visoke denarne kazni in tudi zapor.

  • Denar

    Valuta v Moldaviji je moldavijski leu.

    Najbolj razširjeni tuji valuti sta evro in ameriški dolar.

    Pri plačevanju nekaterih storitev z gotovino (npr. taksi služba) izvajalci pogosto ne izdajo računa.

    Plačila z bančno kartico niso vedno mogoča.

    Bankomati v Pridnestrju ne sprejemajo kartic, ki niso izdane s strani pridnestrskih bank. Valuta v Pridnestrju je pridnestrski rubelj. Menjava valut v pridnestrski rubelj je mogoča le v Pridnestrju. Lokalne pridnestrske oblasti plačevanje v tujih valutah obravnavajo za nezakonito.

  • Naravne nesreče in podnebje

    Moldavija leži na potresno aktivnem območju.

  • Priporočila

    Običajna previdnost: ne nosite dragocenosti in nakita. Izogibajte se vidni uporabi kamere ali videokamere. Ne potujte z velikimi vsotami denarja. Ne potujte sami ponoči. Uporabljajte uradne taksije ali, če je potrebno, najemite avto z voznikom. Posebno bodite previdni pri uporabi javnega prevoza. Denar zamenjajte samo na banki ali v menjalnici.

Vstop v Moldavijo

Slovenski državljani za vstop v Moldavijo vizuma ne potrebujejo za bivanje v državi za obdobje 90 dni v 180-dnevnem razdobju. Vstop je ob izpolnjevanju vstopnih pogojev mogoč tudi z veljavno osebno izkaznico. Za več informacij kontaktirajte Veleposlaništvo Moldavije v Budimpešti.

Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.

Konzularna pomoč

Konzularna zaščita se zagotavlja nerezidenčno iz druge države. Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije.