Varstvo pred požarom
Vsebinska prenova strani še ni končana, zato so nekatere vsebine še nepopolne. Prosimo za razumevanje.
Dejavnosti varstva pred požarom
Dejavnosti varstva pred požarom so raziskovanje, izobraževanje in usposabljanje, načrtovanje ukrepov, nadziranje, požarno zavarovanje, gasilstvo, tehnični nadzor vgrajenih sistemov požarne zaščite, požarno varovanje in dimnikarstvo. Izvajajo jih fizične in pravne osebe, ki izpolnjujejo predpisane pogoje oziroma gasilske enote, kot obvezno ali neobvezno javno službo.
Upravna organiziranost varstva pred požarom
Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje izvaja splošne upravne, strokovne, razvojne in tehnične naloge na področju varstva pred požarom. Sodeluje pri usmerjanju in usklajevanju razvojnih in strokovno tehničnih nalog, daje smernice in mnenja k prostorskim aktom, organizira in načrtuje dejavnosti, razglaša povečano požarno ogroženost, pripravlja podzakonske predpise in državni načrt zaščite in reševanja ob velikih požarih v naravi.
Nadzor izvaja Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Raziskovanje
Raziskovalni in razvojni projekti s področja varstva pred požarom se deloma financirajo s sredstvi Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, največji delež pa je zagotovljen s sredstvi požarne takse. Vlada imenuje Odbor za razpolaganje s sredstvi požarnega sklada, v katerem so predstavniki uprave, prostovoljnih in poklicnih gasilcev, raziskovalne, šolske in gospodarske dejavnosti.
Izobraževanje in usposabljanje
Vsebine s področja varstva pred požarom se posredujejo v osnovnem, srednjem in visokošolskem izobraževanju. Za varstvo pred požarom morajo biti usposobljeni tudi vsi zaposleni ob nastopu dela, premestitvi na drugo delovno mesto, razporeditvi na drugo delo ali ob spremembi oziroma uvajanju nove tehnologije. Za usposabljanje poskrbi delodajalec.
Načrtovanje ukrepov varstva pred požarom
Ukrepe varstva pred požarom je treba načrtovati pri pripravi prostorskih aktov, graditvi objektov, ravnanju s požarno nevarnimi snovmi ter v prometu in v naravnem okolju.
Delimo jih na preventivne in aktivne ukrepe varstva pred požarom. To so vsi tehnični in organizacijski ukrepi s pomočjo katerih zmanjšamo možnost nastanka požara, če do njega pride pa omejimo njegovo širjenje in ga učinkovito pogasimo.
Zakonodaja
- Zakon o varstvu pred požarom (ZVPoz)
- Uredba o varstvu pred požarom v naravnem okolju
- Uredba o požarni taksi
- Pravilnik o grafičnih znakih za izdelavo prilog študij požarne varnosti in požarnih redov
- Pravilnik o izbiri in namestitvi gasilnih aparatov
- Pravilnik o minimalnih tehničnih in drugih pogojih za vzdrževanje ročnih in prevoznih gasilnih aparatov
- Pravilnik o izdelavi ocen požarne ogroženosti
- Pravilnik o požarnem redu
- Pravilnik o požarni varnosti v stavbah
- Pravilnik o požarnem varovanju
- Pravilnik o nadzoru vgrajenih sistemov aktivne požarne zaščite
- Pravilnik o preizkušanju hidrantnih omrežij
- Pravilnik o zasnovi in študiji požarne varnosti
- Pravilnik o usposabljanju in pooblastilih za izvajanje ukrepov varstva pred požarom