O generalnem konzulatu Celovec
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
V konzularno območje Generalnega konzulata Republike Slovenije v Celovcu spadajo štiri avstrijske zvezne dežele, in sicer:
- Dežela Koroška / Land Kärnten,
- Dežela Solnograška / Land Salzburg,
- Dežela Tirolska / Land Tirol in
- Dežela Predarlska / Land Vorarlberg.
Za ostale zvezne dežele je pristojno Veleposlaništvo Republike Slovenije na Dunaju.
Generalna konzulka
Diplomati
Strokovno-tehnično osebje
Zgodovina stavbe
Generalni konzulat Republike Slovenije v Celovcu domuje v stavbi na ulici Radetzky (Radetzkystraße 26), ki je bila za potrebe jugoslovanskega generalnega konzulata zgrajena v letih 1956/57.
Po razpadu Jugoslavije leta 1991 je bil objekt najprej nekaj let zaprt in zapečaten, ključi pa shranjeni pri celovški mestni upravi, ki je prevzela skrb za vzdrževanje in varovanje objekta. Slovenski generalni konzulat je v tistem času deloval na naslovu na Bahnhofstrasse 22 A.
Ker pa je bilo vseskozi jasno, da ima Slovenija zaradi svoje manjšine na avstrijskem Koroškem med vsemi državami naslednicami največji interes za ohranitev diplomatske in konzularne prisotnosti v tem prostoru, je mesto Celovec Sloveniji leta 1996 omogočilo vselitev v prazno poslopje. Slovenija je takrat objekt temeljito obnovila in opremila.
Na podlagi sporazuma med državami naslednicami bivše Jugoslavije, sklenjenega leta 2001, je Slovenija dobila razpolaganje nad stavbo v Radetzkystraße 26, kot lastnik objekta pa je bila v zemljiško knjigo vpisana leta 2014.
Stavba, ki še po šestdesetih letih deluje zelo sodobno, je delo enega od najbolj priznanih arhitektov iz vrst koroških Slovencev Janeza Oswalda, ki je umrl leta 2011.
Ostala predstavništva
Podatki o ostalih slovenskih predstavništvih v Avstriji so dostopni na spletni strani Predstavništva Avstrija.