Pametne digitalne javne storitve (PDJS)
Glavne aktivnosti operacije
- Oblikovanje in izvajanje ukrepov za zagotovitev in večjo uporabo digitalnih javnih storitev ter razvoj le-teh skupaj z uporabniki skladno z načelom soustvarjanja in z namenom varne in najboljše uporabniške izkušnje.
- Izkoriščanje podatkov in naprednih digitalnih tehnologij ter zagotavljanje naprednih gradnikov za razvoj pametnih javnih storitev s ciljem krepitve zaupanja v digitalno preobrazbo, e-poslovanje, boljše poslovno okolje in delovanje enotnega EU digitalnega trga.
- Pospešitev digitalne preobrazbe z uvajanjem novih poslovnih modelov in najnaprednejših tehnologij.
- Oblikovanje podatkovno vodenega, interoperabilnostnega in zaupanja vrednega ekosistema v podporo poslovnemu odločanju in razvoju pametnih digitalnih javnih storitev z uporabo podatkovne analitike, algoritmičnih orodij in naprednih tehnologij.
- Oblikovanje podatkovnega prostora za javno upravo za medorganizacijsko izmenjavo podatkov v podporo razvoju digitalnih javnih storitev (tudi čezmejno).
- Zagotovitev elektronske identifikacije in drugih storitev za krepitev zaupanja do celovitih javnih storitev z izpolnjevanjem zahtev enotnega EU digitalnega trga.
Glavni cilji operacije
- Digitalizacija javnih storitev na način, da bodo uporabnikom dosegljive, povezane, celovite in medsebojno usklajene.
- Uvedba razširjenih vpogledov v lastne podatke iz javnih evidenc in vzpostaviti večjo avtonomijo upravljanja uporabnikov z lastnimi podatki.
- Podpora večje povezanosti in usklajenosti storitev s podatkovnimi viri.
- Uvedba zmogljivih in pametnih orodij za pristojne institucije z namenom samostojnega modeliranja storitev.
- Nadgradnja storitev zaupanja s sodobno platformo (e-storitve, e-pooblaščanje, kreiranje in verifikacijo e-podpisa, e-vročanje) z naprednimi in uporabniško prijaznimi rešitvami.
- Razširitev razvoja storitev skupaj z uporabniki po sodobnih pristopih za »co-creation« v javno upravo in promocija dobrih praks.
- Uvedba dostopnih storitev preko mobilnih naprav in uvedba njihove uporabnosti tudi čezmejno.
- Nadgradnja gradnikov interoperabilnostnega ekosistema (platforma) s pametnimi funkcionalnostmi.
- Uvedba podatkovnih algoritmičnih in analitskih orodij z uporabo sodobnih tehnologij.
- Oblikovanje interoperabilnostnega ekosistema (platforme) podatkovnih algoritmičnih in analitskih orodij z uporabo sodobnih tehnologij.
- Razvoj podatkovnega prostora za javno upravo z namenom obdelave in izmenjave podatkov v podporo digitalnim javnim storitvam.
Okvirna časovnica izvedbe operacije
- Leto 2023: Priprava investicijske dokumentacije.
- Leto 2024: Priprava in izvedba natečajnih postopkov za prve projektne zaposlitve, načrtovanje projektov in pripravljalne aktivnosti (priprava študij za razvoj orodij, tehničnih specifikacij za javna naročila za nakup svetovalnih storitev, strojne in programske opreme, razvoj in nadgradnjo orodij, platform in mobilnih aplikacij).
- Leto 2025- 2027: Izvajanje javnih naročil in sklenitev pogodb za izvedbo koncepta in razvoja skupaj z uporabniki (soustvarjanje), za nakup strojne in programske opreme ter razvoj in nadgradnjo platform, orodij in mobilnih aplikacij. Sklenitev pogodb, izvedba pilotov, izbira izvajalcev, vzpostavitev, namestitev strojne in programske opreme. Izvedba delavnic za razvoj storitev skupaj z uporabniki.
- Leto 2028: Vzpostavitev novih digitalnih javnih storitev preko delavnic z uporabniki, usposabljanje zaposlenih ter delavnice z uporabniki, nadgraditve strojne in programske opreme ter razvoj storitev.
- Leto 2029: Organizacija delavnic z uporabniki in izvedba potrebnih nadgradenj.
Operacijo sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija. Izvaja se v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 v Sloveniji, prednostne naloge 1 »Inovacijska družba znanja«, specifičnega cilja RSO1.2 »Izkoriščanje prednosti digitalizacije za državljane, podjetja, raziskovalne organizacije in javne organe (ESRR)«, več je dostopno na povezavi https://evropskasredstva.si/.
Operacija ima podlago v Strategiji digitalnih javnih storitev 2030, ki je del Strategije Digitalna Slovenija in je bila sprejeta na Vladi RS decembra 2022 (skupaj z pripadajočim Akcijskim načrtom, sprejetim na Vladi RS v letu 2023). Vsebine podpirajo digitalne cilje na najvišji ravni in so skladne s strateškim kontekstom Evropske unije do leta 2030 ter programom politik Pot v digitalno desetletje do leta 2030.
Operacija je vredna 26,8 milijona EUR, od tega bo Evropski sklad za regionalni razvoj prispeval 15,5 milijona EUR, preostalih 11,3 milijona EUR pa Republika Slovenija.
Operacija je omejena na razvoj pametnih digitalnih javnih storitev v pristojnosti DRDRPE MDP.