Komunikacijska kampanja: Kreativnost za trajnostni razvoj
Leto 2021 je mednarodno leto kreativne ekonomije za trajnostni razvoj. Ta tema je bila v ospredju slovenskega predsedovanja Svetu EU tako v politični razpravi kot v konkretnih projektih, ki jih izvajamo skupaj s široko mrežo mednarodnih partnerjev (Future of Living Exhibition, Europe Readr Platform in AI debates).
Septembrska konferenca Future Unlocked! združena z Evropskim vrhom kreativnih industrij 2021 je k sodelovanju pritegnila tako oblikovalce politik kot tudi kreativne podjetnike iz več kot 40 držav.
Eden od ciljev je tudi ozaveščanje javnosti o prispevku kulture in ustvarjalnosti k ciljem trajnostnega razvoja. Slovensko predsedstvo Svetu EU je zato v sodelovanju s priznano fotografinjo Manco Juvan izdelalo sklop video zgodb o ustvarjalnih posameznikih, ki puščajo pomembno sled v svetu: v izobraževanju, gospodarskem razvoju, urbanih prostorih in širšem okolju.
V sodelovanju z nacionalnimi in mednarodnimi partnerji bodo te zgodbe distribuirane po vsem svetu med 29. novembrom in 3. decembrom 2021, tik pred World Conference on Creative Economy v Dubaju. Glavni mednarodni partner kampanje je UNCTAD.
Program:
30. november 2021: Kreativnost za kvalitetno izobraževanje
O kakovostnem izobraževanju (SDG4) priča zgodba projekta H2Student, ki ga vodi Matjaž Knez. Sprašuje se, kako navdihniti mlade za trajnostno mobilnost in nove vodikove tehnologije z ustvarjalnim pristopom v izobraževalnem sistemu. Mladim, ki so vedno bolj dovzetni za okoljsko problematiko, projekt na zanimiv način vzbuja zanimanje za poklice, povezane z vodikovimi tehnologijami.
1. december 2021: Kreativnost za gospodarsko rast
Podjetnik in oblikovalec ter direktor podjetja Donar, d. o. o., Matej Feguš pripoveduje pozitivno zgodbo o tem, kako s skrajšanim delovnikom zaposlenih narediti enako in vzdržno napredovati (SDG8). Podjetje, ki izhaja iz okoljske ozaveščenosti in družbeno odgovornega razmisleka, je prejelo številna priznanja domače in mednarodne skupnosti.
2. december 2021: Kreativnost za trajnostne skupnosti
Maša Cvetko, ena od arhitektk v združenju Prostorož, je prepričana, da so javni prostori vitalnega pomena za ohranjanje visoke kakovosti življenja v mestih. Verjame, da je vključitev prebivalcev v oživljanje zapuščenih delov mesta pravi način za oblikovanje demokratičnih, prilagodljivih in trajnostnih rešitev v mestih in skupnostih (SDG11).
3. december 2021: Kreativnost za okolje
Razvoj filozofije brez odpadkov (SDG13) v modnem oblikovanju in pazljivi izbiri materialov predstavlja oblikovalka Tina Princ z znamko Things I Miss. Na oblačila ne gleda le kot na kos materiala, temveč tudi kot na življenjsko filozofijo s konceptom sobivanja telesa, tkanine, giba in prostora. S krožnim oblikovanjem podaljšuje življenjsko dobo in uporabnost oblačil – naše druge kože.