Skoči do osrednje vsebine

Dan odprtih vrat slovenskih superračunalniških centrov

Kdaj do
Kje Različne lokacije po Sloveniji (Maribor, Novo mesto, Nova Gorica, Ljubljana)
Konzorcij Slovenskega nacionalnega superračunalniškega omrežja (SLING) tudi letos v okviru Meseca znanosti odpira vrata slovenskih superračunalniških centrov za vse zainteresirane obiskovalke in obiskovalce. Letošnji dan odprtih vrat so poimenovali »Dan računalnikov eksa-ravni«.

V petek, 18. oktobra 2024, bodo slovenski superračunalniški centri ponovno odprli svoja vrata. Obiskovalci bodo imeli edinstveno priložnost spoznati, kako superračunalniki vplivajo na naše vsakodnevno življenje – od napovedi vremena do prelomnih znanstvenih odkritij. Na voljo bodo predstavitve tehnologije in razvoja superračunalništva v Sloveniji ter vodeni ogledi sistemov.

Dogodek se bo odvijal na več lokacijah, vključno s superračunalnikom Vega (Institutu informacijskih znanosti v Mariboru), Trdina (Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu), Arctur-2 (podjetje Arctur v Novi Gorici), Ažmanovim računskim centrom (Kemijski inštitut v Ljubljani) ter superračunalniško gručo Akademske in raziskovalne mreže Slovenije ter Instituta “Jožef Stefan” (Institut “Jožef Stefan” na Teslovi ulici v Ljubljani).

Zaradi velikega zanimanja bodo predstavitve superračunalnika Vega, ki se uvršča med najzmogljivejše na svetu, potekale že pred uradnim dnem odprti vrat, in sicer od 16. do 18. oktobra 2024.

Ob »Dnevu odprtih vrat superračunalniških centrov« se bo odvijala tudi spletna delavnica »Generativna umetna inteligenca z difuzijskimi modeli« (angleško Generative AI with Diffusion Models), ki jo organizira Univerza v Mariboru.

Dan odprtih vrat sovpada z mednarodnim dnevom superračunalnikov eksa-ravni (angleško exascale), ki ga obeležujemo 18. oktobra. Ta dan poudarja pomen prihodnosti superračunalnikov, ki dosegajo zmogljivost vsaj 1 exaFLOPS (10^18 operacij na sekundo) in imajo ključno vlogo pri napredku znanosti, raziskav ter industrije.

Dogodek je namenjen širokemu krogu udeležencev, vključno s splošno javnostjo, raziskovalkami in raziskovalci, študentkami in študenti ter podiplomskimi študenti, inovatorji, predstavniki vladnih institucij ter gospodarstva in industrije, kot tudi zagonskimi podjetji.