Iz laboratorijev v življenje: Kdo daje znanosti glas in kako ga slišimo?
V času, ko se spopadamo z naraščajočim preobiljem informacij, dezinformacijami in psevdoznanostjo, postaja komuniciranje znanosti ključno. Pomanjkljivo razumevanje znanstvenih procesov med javnostjo in nizko zaupanje v znanost pogosto spodkopavata verodostojnost znanstvenih dognanj, kar otežuje soočanje z velikimi družbenimi izzivi, kot je podnebna kriza. V takšnem okolju je učinkovit dialog med znanostjo, javnostjo in mediji nujno potreben.
Okrogla miza bo povezala strokovnjake z različnih področij – raziskovalce, znanstvene novinarje in predstavnike raziskovalnih ustanov. Osredotočili se bodo na izzive in vlogo različnih vidikov komuniciranja znanosti ter se vprašali, kakšna je njihova odgovornost pri prenosu informacij, še posebej o občutljivih temah, kot so zdravje, okolje in tehnologija. Pomembno vprašanje bo, kako spodbujati razumevanje in zaupanje v znanost, hkrati pa ohraniti prostor za kritično razpravo, tudi o nepravilnostih v znanosti.
Pogovor bo poudaril stanje komuniciranja znanosti v Sloveniji: kaj že deluje, kje so pomanjkljivosti in kako lahko izboljšamo sodelovanje med raziskovalci, javnostjo ter izobraževalnimi in raziskovalnimi ustanovami. Razpravljali bodo tudi o tem, kako in kje odpirati prostor za razpravo o slabih praksah v znanosti.
Dogodek poteka v sodelovanju z ZRC SAZU.