Skoči do osrednje vsebine

Fizika v adventu: praznično raziskovanje fizike za mlade

Kdaj do
Kje Spletni dogodek
Fizika v adventu je mednarodni projekt, ki mladim na privlačen in zabaven način približuje svet fizike. Med 1. in 24. decembrom bodo na spletni strani physics-in-advent.org vsak dan objavljene fizikalne uganke, ki jih lahko rešujejo otroci in mladostniki, stari med 11 in 18 let.
Deklica in odrasla oseba v božičnih kapah gledata čarobno osvetljen paket, ob njima pa sedi pes. Sijaj darila ponazarja skrivnostnost in raziskovanje v duhu adventa.
1 / 2

Vsaka uganka vključuje preprost eksperiment, ki ga lahko sodelujoči izvedejo z materiali, dostopnimi v vsakdanjem življenju. Rešitve ugank je potrebno oddati do 23. ure istega dne, naslednje jutro pa sodelujoče pričaka video s pravilno rešitvijo in razlago fizikalnega pojava.

Projekt, ki je bil razvit leta 2015 na Univerzi v Göttingenu, danes vključuje mlade iz številnih držav, med drugim iz Nemčije, Avstrije, Švice, Poljske in Španije. V Sloveniji poteka že tretje leto zapored, letos pa prvič s slovenskimi prevodi nalog in lokalnimi nagradami.

Mednarodne in lokalne nagrade so oblikovane tako, da dodatno motivirajo sodelujoče. Glavni nagradi letos vključujeta potovanje v Dallas z ogledom NBA tekme z Luko Dončićem in potovanje v London z obiskom Harry Potter studia. Na voljo so tudi nagrade za celotne razrede, kot so knjige, eksperimentalni pripomočki, obiski muzejev, podjetij ali športnih prireditev.

Prijave na projekt so možne preko uradne spletne strani Physics in Advent, kjer bodo vsak dan objavljene nove naloge in rešitve. Udeležba je brezplačna, zato vabijo vse šole, razrede in posameznike, da se pridružijo in s tem združijo praznično vzdušje z raziskovanjem fizike.

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije Republike Slovenije se je letos prav tako pridružilo podpori tega projekta, ki združuje znanstvene raziskave in inovativno izobraževanje. Projekt poteka v okviru Meseca znanosti 2024, ki poudarja pomen znanosti za mlade in širšo družbo. 

Projekt v Sloveniji podpirajo tudi Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, Hiša eksperimentov in Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije, pa tudi donatorji, kot so Center Noordung, podjetje Elgoline in Kvarkadabra.

Vabljeni k sodelovanju v tem edinstvenem projektu, ki povezuje mlade raziskovalce in navdušence nad fiziko iz celega sveta!