Premier dr. Golob na delovnem obisku Kemijskega inštituta
Premier dr. Golob bo ob obisku tudi simbolično odkril maketo Kemijskega inštituta z novimi prostori. Dogodka se bosta udeležila tudi minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič in dr. Jure Gašparič, državni sekretar z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI), pristojen za znanost in inovacije.
Poleg predstavnikov vodstva Kemijskega inštituta bosta na dogodku sodelovala dr. Špela Miroševič, soustanoviteljica Fundacije CTNNB1, ter prof. dr. Damjan Osredkar, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo s Pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Predsednika vlade bosta seznanila z napredkom pri razvoju zdravila Urbagen za redek sindrom CTNNB1, ter mu predstavila sodelovanje s Kemijskim inštitutom. Zdravilo Urbagen je poimenovano po dečku Urbanu, ki so mu sindrom CTNNB1 diagnosticirali pri devetih mesecih. Gensko zdravilo predstavlja preboj ne le za Urbana in druge bolnike, temveč tudi za slovensko znanost.
Premier dr. Golob je že ob lanskem obisku hematološkega oddelka UKC Ljubljana poudaril pomen razvoja celičnih terapij in iskanja rešitev, ki bodo bolnikom olajšale življenje. Novembra lani so poslanci Državnega zbora Republike Slovenije potrdili predlog novele Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki omogoča financiranje zaključnih faz razvoja zdravil za otroke z redkimi boleznimi. Novelo je predlagalo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje. Ob nedavnem srečanju z dečkom Urbanom in njegovo mamo v Kabinetu predsednika vlade je premier poudaril, da zgodbe, kot je Urbanova, opominjajo na pomen vlaganja v znanje in raziskave, saj lahko na ta način omogočimo boljše in kakovostnejše življenje otrok z redkimi boleznimi.
Dogodek je odprt za medije.