Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Varnost potovanj

  • Stopnja tveganja

    Najvišja stopnja previdnosti: Zaradi razmer v državi iz varnostnih razlogov odsvetujemo vsa potovanja. Ravnajte z največjo stopnjo previdnosti.

  • Barvna lestvica
  • Zadnje aktualno obvestilo

    V luči načrtovanih predsedniških volitev, ki bodo 6. maja 2024, so v glavnem mestu N'Djamena izbruhnili oboroženi spopadi, ki so terjali več smrtnih žrtev. Redno prihaja do izpadov telefona in interneta.

    Zaradi razmer v državi iz varnostnih razlogov odsvetujemo vsa potovanja. Če se v državi že nahajate, svetujemo, da jo čimprej zapustite oziroma ravnate z največjo stopnjo previdnosti.

Varnost in kriminal

  • Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem

    Odsvetujemo gibanje v pasu 30 km ob meji z Libijo, Nigerijo, Nigrom, Kamerunom, Sudanom in Centralno afriško republiko, območje, ki meji na jezero Čad, v severne province Čada Borkou, Zahodni Ennedi, Vzhodni Ennedi, Tibesti, v vzhodno provinco Kanem
    Odsvetujemo vsa potovanja, ki niso nujna v preostale dele države, z izjemo glavnega mesta N’Djamena.

  • Politična situacija

    Pred predsedniškimi volitvami, ki bodo 6. maja 2024, ni mogoče izključiti povečanja notranjepolitičnih napetosti. Lahko pride do demonstracij in celo nasilnih spopadov med opozicijo in policijo/vojsko. Pričakovati je treba spontane izpade internetne povezave in omrežij mobilne telefonije.

    Začasna vlada je na oblasti od smrti predsednika Idrissa Débyja leta 2021. Prehodna faza je bila oktobra 2022 podaljšana za dve leti.

    Avgusta 2022 so začasna vlada in več kot 30 uporniških skupin dosegle mirovni sporazum. Vendar je več skupin zavrnilo podpis. Varnostne razmere ostajajo negotove in se lahko hitro spremenijo.

    Politične, gospodarske in socialne razmere so zelo napete, nadaljnji razvoj dogodkov pa negotov. Demonstracije in nemiri lahko izbruhnejo kadar koli, zlasti v N'Djameni. Blokade cest in vandalizem sta pogosta. Varnostne sile so večkrat uporabile pravo strelivo za razbijanje demonstracij.

  • Kriminal

    Število poročil o oboroženih ropih na cestah zunaj N'Djamene se je povečalo. Pri vožnji izven prestolnice uporabljajte policijsko ali vojaško spremstvo.

    Kriminalna dejanja (tatvine, ropi, vlomi) so v prestolnici vse pogostejša. Popotnikom svetujemo skrajno previdnost pri potovanju po N’Djameni. Svetujemo, da se po mestu gibljete le v avtomobilu in da ste še posebej pozorni pred izstopom iz avtomobila.

  • Terorizem

    Teroristična grožnja v državi je zelo visoka.

    V regiji Čadskega jezera in sosednjih regijah so od leta 2016 oborožene skupine izvedle več terorističnih napadov. V regiji jezera čad in Sahelskih regijah so aktivne skupine Jamaat Nusrat al-Islam wal Muslimeen (JNIM), Islamska država zahodne Afrike (ISWA), Islamska država Velike Sahare (ISGS), Al Kaida v islamskem Magrebu (AQIM), Al Murabitoun, Ansar Dine in Boko Haram.

    Obstaja velika nevarnost ugrabitve s strani terorističnih skupin, v navedenih regijah. V zadnjih desetih letih je bilo ugrabljenih več tujih državljanov, vključno s turisti, delavci nevladnih organizacij in diplomati. Nekateri so še vedno pogrešani.

Zdravje

  • Bolezenska tveganja

    Malarija in bolezni, ki se prenašajo z vodo, so pogoste. Pijte ali uporabljajte samo prekuhano ali ustekleničeno vodo in se izogibajte ledu v pijačah. Hrana, kupljena pri lokalnih uličnih prodajalcih, morda ne ustreza ustreznim higienskim standardom.

    Pojavljajo se izbruhi čikungunje in mrzlice denga. Prisotne bolezni so tudi malarija, meningitis, tifusna mrzlica, bilharzioza (okužba z metljaji), hepatitis A, B in E in kolera.

    HIV/AIDS je razširjen po državi.

    Zdravstvene ustanove v Čadu so skromno opremljene. Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.

Splošno

  • Lokalni zakoni

    Spoštujte lokalno tradicijo, običaje, zakone in veroizpovedi da ne užalite lokalnih kultur ali verskih prepričanj, zlasti med svetim mesecem ramazanom ali če nameravate obiskati verska območja.

    S seboj morate vedno imeti potni list ali kopijo potnega lista, da lahko izkažete svojo identiteto.

    Kazni za posedovanje in uporabo drog so zelo visoke in običajno predvidevajo zaporno kazen. Razmere v zaporih so slabe.

    Pred potovanjem zunaj prestolnice je potrebno pridobiti dovoljenje čadskega notranjega ministrstva. Dovoljenje je običajno izdano v nekaj dneh. Če v Čad ne vstopite prek mejnega prehoda N'djamena, potem se ta formalnost uredi na prvi policijski postaji za mejnim prehodom.

    Po prihodu v državo se je potrebno prijaviti migracijskemu uradu v roku 72 ur.

    Fotografiranje vojaških točk, vladnih poslopij in letališč ni dovoljeno.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Slovenski turisti za vožnjo po Čadu potrebujejo mednarodno vozniško dovoljenje.

    Vožnja po cestah je lahko nevarna tako zaradi slabih cest kot tudi vožnje lokalnega prebivalstva. V deževnem obdobju so nekatere ceste neprevozne.

    Na bencinskih črpalkah v velikih mestih občasno zmanjka goriva, še pogosteje se to zgodi zunaj večjih mest, zato svetujemo, da na potovanje vzamete s seboj zadostne količine rezervnega goriva in vode.

  • Denar

    Valuta v Čadu je Srednjeafriški frank CFA.

  • Naravne nesreče in podnebje

    Na jugu države je tropsko podnebje, na severu države pa puščavsko podnebje. Močno deževje v deževnem obdobju (julij-oktober) lahko povzroči velike poplave na številnih območjih, zlasti na jugu in vzhodu.

  • Priporočila

    Redno si umivajte in razkužujte roke in skrbite za osebno higieno. Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim in potepuškim psom, ne božajte jih in ne hranite.
    Izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko. Izogibajte se ledenim kockam, svežim sadnim sokovom, surovi zelenjavi, sadje in zelenjavo olupite ali temeljito operite, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo. Pijte samo kuhano ali pasterizirano mleko. Skrbite za higieno. Ne pozabite redno piti vode, in ne čakajte, da začutite žejo. Izogibajte se kopanju v stoječi vodi zaradi nevarnosti okužbe s paraziti. Ne hodite bosi po pesku ali vlažnih tleh. Stresajte spalne vreče, rjuhe, da se izognete pikom škorpijonov in kač. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.
    Zaščitite se pred piki komarjev, priskrbite si močne repelente, nosite svetla ohlapna oblačila z dolgimi rokavi in dolgimi hlačami, pri spanju uporabljajte mreže nad posteljo in okna naj imajo komarnike.

  • Opombe

    Meja s Sudanom se lahko zapre brez opozorila. Meja s Srednjeafriško republiko je zaprta. Območje, ki meji na Libijo, je minirano.

    Bodite previdni, ko se peljete po cesti pred predsedniško palačo v N'Djameni. Ne ustavljajte se pred palačo in ne vozite blizu stražarjev.

Vstop v Čad

Slovenski državljani potrebujejo vizum za vstop v Čad. Potni list mora biti veljaven najmanj šest mesecev na dan vstopa v državo. Več informacij je dostopnih na spletni strani Veleposlaništva Čada v Parizu (v francoščini) ali Veleposlaništva Čada v Bruslju (v francoščini).

Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.

Konzularna pomoč

Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.