Cookovi otoki - odvisno ozemlje Nove Zelandije
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Varnost potovanj
-
Stopnja tveganja
Povišana stopnja previdnosti: Svetujemo dodatno previdnost ter preverjanje in pridobitev informacij iz drugih virov. Obstajajo lahko določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države.
-
Barvna lestvica
-
Zadnje aktualno obvestilo
/
Varnost in kriminal
-
Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem
/
-
Politična situacija
Politične razmere v državi so stabilne.
-
Kriminal
Stopnja kriminala je srednje visoka. Turisti so po navadi tarča tatvin in napadov.
-
Terorizem
Država nima nedavne zgodovine terorističnih napadov. Kljub temu le-teh ni možno izključiti.
Zdravje
- Obvezno cepljenje
-
Bolezenska tveganja
Oskrba z vodo na Cookovih otokih je omejena, voda pa je lahko tudi onesnažena. Pijte samo prekuhano vodo ali ustekleničeno vodo.
Zdravstvena oskrba je omejena. Zahtevnejši primeri zdravljenja načeloma zahtevajo evakuacijo na Novo Zelandijo. Razpoložljivost zdravil na recept je nezanesljiva. Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.
Prisotne bolezni, ki se prenašajo s piki komarjev so mrzlica denga in zika. Ostale prisotne bolezni na otokih so tifusna mrzlica in možnost okužbe z virusom HIV.
Splošno
-
Lokalni zakoni
Za trgovanje, posedovanje in uživanje drog so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni.
-
Vožnja in najem avtomobila
Za vožnjo na Cookovih otokih potrebujejo slovenski turisti mednarodno vozniško dovoljenje.
Vožnja po otokih v južnem Tihem oceanu je lahko zahtevna, zlasti ponoči. Cestne razmere in ulična razsvetljava so slabe, pešpoti je malo. Na cestah se dostikrat sprehajajo pešci in divje živali. -
Denar
Valuta na Cookovih otokih je novozelandski dolar.
Na Cookovih otokih so edini bankomati na otokih Rarotonga in Aitutaki. Na drugih otokih se uporablja zgolj gotovina. -
Naravne nesreče in podnebje
Sezona ciklonov običajno traja od novembra do aprila. Spremljajte lokalne vremenske napovedi in upoštevajte navodila lokalnih oblasti v primeru ciklonov.
Cookovi otoki se nahajajo na potresnem območju, zato jih lahko prizadenejo cunamiji. Spremljajte lokalne novice in upoštevajte navodila lokalnih oblasti v primeru cunamija. -
Priporočila
Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se in ne božajte potepuških živali in psov zaradi možnosti ugriza in posledično stekline in ne hranite živali s katerimi se srečujete. Nastanitev naj bo zaščitena pred komarji – mreže proti komarjem na oknih, zaščitna mreža nad posteljo med spanjem, odstranite posode s stoječo vodo, uporabite klimatsko napravo. Redno si umivajte in razkužujte roke, izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko, izogibajte se ledenim kockam, surovi zelenjavi, školjkam, svežim sadnim sokovom, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo, skrbite za higieno. Pijte samo pasterizirano ali kuhano mleko. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.
Vstop na Cookove otoke
Slovenski državljani za vstop na Cookove otoke ne potrebujejo vizuma za bivanje do 31 dni. Več informacij je na voljo na spletni strani Ministrstva za zunanje zadeve in priseljevanje Cookovih otokov (v angleščini).
Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.