Gvineja
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Varnost potovanj
-
Stopnja tveganja
Visoka stopnja previdnosti: Premislite o nujnosti potovanja. Odsvetujemo potovanja iz turističnih in drugih razlogov, ki niso nujni. Če se odločite za potovanje svetujemo visoko stopnjo previdnosti.
-
Barvna lestvica
-
Zadnje aktualno obvestilo
Eksplozija v glavnem skladišču goriva decembra 2023 je povzročila obsežno pomanjkanje goriva, kar je povzročilo gospodarske in socialne težave.
Varnost in kriminal
-
Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem
Zaradi lokalnih, političnih in etničnih napetosti odsvetujemo gibanje na obmejnih območjih s Slonokoščeno obalo, Liberijo in Sierro Leone.
Zaradi prisotnosti kriminalnih in terorističnih skupin odsvetujemo gibanje na obmejnem območju z Malijem. -
Politična situacija
Leta 2021 je v Gvineji prišlo do državnega udara. Vojaška hunta ostaja na oblasti do razpisa volitev, za katere ni predvidenega datuma.
Protesti in druge oblike javnega zbiranja so pogosti. Taki dogodki se lahko pojavijo brez opozorila in se sprevržejo v nasilje. V preteklosti so bile med protestniki že zabeležene smrtne žrtve.
Bodite pozorni, izogibajte se vsem protestom, demonstracijam ali javnim shodom, zlasti tistim v bližini vojašnic. Spremljajte lokalne medije in upoštevajte navodila lokalnih oblasti. -
Kriminal
Kriminalci, ki se predstavljajo kot policija ali vojska zlasti ponoči in so oboroženi z vojaškim orožjem, izvajajo napade in ropajo voznike avtomobilov, taksijev in avtobusov, ter njihove sopotnik,. Nasilne kraje avtomobilov so grožnja, zlasti v obrobnih predmestjih Conakryja.
Vlomi so pogosti, vlomilci pa so lahko oboroženi. Visoka je tudi stopnja uličnega kriminala.
Dragocenosti in dokumente hranite na varnem.
Prevare in izsiljevanje so pogoste, predvsem pri trgovini z zlatom in dragimi kamni.
V teritorialnih vodah Gvineje je prisotno piratstvo. -
Terorizem
V državi ni možno izključiti možnosti terorističnih napadov.
Zdravje
- Obvezno cepljenje
-
Bolezenska tveganja
Obstaja tveganje okužbe z mrzlico denga, činkungunijo, virusom zika, rumeno mrzlico, mrzlico Marburg, mrzlico Lassa, meningitisom, kolero, ošpicami, malarijo in virusom HIV.
Ustrezno se zavarujte pred piki komarjev.
V državi občasno pride tudi do izbruhov ebole. Zadnji večji izbruh se je pojavil leta 2021.
Zdravstvene ustanove v državi so slabo opremljene in ne zadostujejo evropskim standardom. Oprema v ustanovah je osnovna in pogosto ni sterilna. Resnejši zdravstveni primeri zahtevajo evakuacijo.
Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.
Splošno
-
Lokalni zakoni
S seboj morate vedno imeti dokument s katerim lahko izkažete svojo identiteto.
Za trgovanje, posedovanje in uživanje drog so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni.
Fotografiranje vladnih in vojaških objektov, ter strateško pomembne infrastrukture je prepovedano.
Homoseksualnost je nezakonita.
Za izvoz dragih kamnov iz Gvineje potrebujete izvozno dovoljenje. Tihotapljenje draguljev je nezakonito, zagrožene pa so visoke denarne in zaporne kazni. -
Vožnja in najem avtomobila
Mednarodno vozniško dovoljenje v Gvineji uradno ni potrebno, je pa zelo priporočljivo. V Gvineji vozijo po desni strani vozišča.
Vožnja po cesti je lahko nevarna, zlasti v deževnem obdobju. Ceste, tudi v Conakryju in drugih večjih mestih, lahko poplavijo in postanejo neprehodne. Če se vozite podnevi morajo biti okna avtomobila zaprta in vrata zaklenjena. Izogibajte se vožnji ponoči zaradi slabih razmer na cestah in izpostavljenosti napadom in ropanja. Za potovanja po kopnem v notranjosti države priporočamo, da se vozite v konvojih z večjim številom vozil. Pri sebi imejte ves čas kopije dokumentov.
Standard vzdrževanja cest je nizek. Nastale škode na cestah pogosto ne popravljajo.
Gorivo na bencinskih črpalkah ni vedno na voljo.
Policija in lokalne milice imajo kontrolne točke po vsej državi. -
Denar
Valuta v Gvineji je gvinejski frank.
Mednarodne bančne kartice pogosto niso sprejete, razen na nekaterih bankomatih in bankah v Conakryju.
Menjava tuje valute na ulici je nezakonita. -
Naravne nesreče in podnebje
Podnebje v Gvineji je vlažno tropsko. Deževno obdobje traja od maja do oktobra, poleg tega je vlaga v zraku skoraj 100%. Obilno deževje lahko povzroči poplave in zemeljske plazove.
-
Priporočila
Redno si umivajte in razkužujte roke in skrbite za osebno higieno. Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim in potepuškim psom, ne božajte jih in ne hranite.
Izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko. Izogibajte se ledenim kockam, svežim sadnim sokovom, surovi zelenjavi, sadje in zelenjavo olupite ali temeljito operite, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo. Pijte samo kuhano ali pasterizirano mleko. Skrbite za higieno. Ne pozabite redno piti vode, in ne čakajte, da začutite žejo. Izogibajte se kopanju v stoječi vodi zaradi nevarnosti okužbe s paraziti. Ne hodite bosi po pesku ali vlažnih tleh. Stresajte spalne vreče, rjuhe, da se izognete pikom škorpijonov in kač. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.
Zaščitite se pred piki komarjev, priskrbite si močne repelente, nosite svetla ohlapna oblačila z dolgimi rokavi in dolgimi hlačami, pri spanju uporabljajte mreže nad posteljo in okna naj imajo komarnike.
Vstop v Gvinejo
Slovenski državljani potrebujejo vizum za vstop v Gvinejo. Veljavnost potnega lista mora biti najmanj šest mesecev na dan vložitve prošnje za izdajo vizuma ter za čas trajanja potovanja po Gvineji. Vlogo za vizum je mogoče oddati na vladni spletni strani Guinea Visa (v angleščini). Dodatne informacije so na voljo na spletni strani Veleposlaništva Republike Gvineje v Berlinu (v francoščini).
Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.