Skoči do osrednje vsebine

Honduras

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

Varnost potovanj

  • Stopnja tveganja

    Najvišja stopnja previdnosti: Zaradi razmer v državi iz varnostnih razlogov odsvetujemo vsa potovanja. Ravnajte z največjo stopnjo previdnosti.

  • Barvna lestvica
  • Zadnje aktualno obvestilo

    Zaradi nasilnih spopadov s smrtnimi žrtvami, napadov na avtobuse in avtomobile, finančnih zlorab in naravnih nesreč, kot so poplave in potresi odsvetujemo vsa potovanja.

Varnost in kriminal

  • Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem

    Izogibajte se mejnemu območju z El Salvadorjem, zaradi prisotnosti oboroženih tolp, z Nikaragvo, zaradi prisotnosti oboroženih tolp in neoznačenih minskih polj ter z Gvatemalo, zaradi povečanega števila nezakonitih migracij.

  • Politična situacija

    Politične in družbene razmere so zelo napete. Protesti so pogosti, ter lahko postanejo nasilni, v preteklosti pa so že povzročili smrtne žrtve. Protesti so običajno omejeni na glavna mesta (zlasti Tegucigalp, San Pedro Sula in La Ceiba), vendar lahko oblasti v kratkem času postavijo blokade kjer koli, kar lahko povzroči motnje pri potovanju. Upoštevajte nasvete lokalnih oblasti, ter spremljajte lokalne medije.

  • Kriminal

    Stopnja kriminala je zelo visoka, zlasti v mestih. Tatvine vseh vrst, oboroženi ropi in spolni zločini so pogosti. Žeparske kraje so pogoste na turističnih območjih. Svetujemo, da svoje dokumente in dragocenosti hranite na varnem in izven pogleda.

    Nasilne dejavnosti tolp, kot so izsiljevanje, nasilni ulični kriminal, ter trgovina z mamili in ljudmi, so zelo razširjene. Lokalna policija in službe za nujno pomoč nimajo dovolj sredstev za učinkovito odzivanje na resna kazniva dejanja.

    Do ropov lahko pride kadar tujci dvigujejo denar na bankomatih. V hotelu se pozanimajte, katere bankomate lahko uporabljate, zlasti v Roatánu. Dvig denarja je varnejši na bankomatih in v nakupovalnih središčih, menjava denarja pa v hotelih ali bankomatih.

    Obstaja tveganje ugrabitve s strani oboroženih tolp.

  • Terorizem

    Država nima nedavne zgodovine terorističnih napadov. Kljub temu le-teh ni možno izključiti.

Zdravje

  • Bolezenska tveganja

    V državi obstaja tveganje okužbe s čikingunjo, mrzlico denga, virusom zika in malarijo (najbolj prizadeti regiji vzhodni del regije Olancho in južni del regije Choluteca). Ostale prisotne bolezni so Chagasova bolezen (ameriška tripanosomoza), gobavost na jugu države (regija Valle in Choluteca), tuberkoloza, tifusna mrzlica, možnost okužbe s HIV.

    Voda iz pipe na splošno ni varna za pitje.

    Državne bolnišnice so slabo oskrbovane, ter morda ne morejo nuditi primerne zdravstvene oskrbe. Zasebne bolnišnice so prisotne le v večjih mestih, zdravljenje v njih pa je drago. Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.

Splošno

  • Lokalni zakoni

    S seboj morate vedno imeti dokument s katerim lahko izkažete svojo identiteto uradnim osebam, če to zahtevajo. Fotokopija potnega lista je sprejemljiva.

    Za trgovanje, posedovanje in uživanje drog so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni. Razmere v zaporih so slabe.

    Za tujce je nezakonito sodelovati v političnih dejavnostih. Če se udeležite političnih ali drugih protestov, vas lahko pridržijo in izženejo.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Slovenski turisti lahko za vožnjo po Hondurasu uporabljajo slovensko vozniško dovoljenje za obdobje do treh mesecev. Kljub temu svetujemo, da pridobite mednarodno vozniško dovoljenje, da se izognete nevšečnostim.

    Razen glavnih cest je stanje cest pogosto slabo. Nočna potovanja čez državo niso priporočljiva zaradi povečanega tveganja nesreč in napadov.

    Prihaja do nasilnih napadov na ljudi v avtomobilih in avtobusih. Za krajše poti svetujemo uporabo radio taksijev ali hotelskih taksijev.

    Izogibajte se potovanju z javnimi avtobusi (prebarvani ameriški šolski avtobusi), saj se je povečalo število oboroženih napadov lokalnih tolp na voznike in sprevodnike avtobusov. Prihaja tudi to nasilnih ropov, posilstev in napadov na tujce.

    Do napadov je prišlo na cestah:

    - od Limonesa do La Uniona
    - od Olancha prek Salame do Sabe
    - od Gualaca do San Estebana
    - od La Esperanze do Graciasa
    - v departmaju Santa Barbara
    - v mestih Tela, La Ceiba, Trujillo in El Progreso ter njihovi okolici

  • Denar

    Valuta v Hondurasu je honduraška lempira.

    Ameriški dolar je najpogosteje sprejeta tuja valuta.

  • Naravne nesreče in podnebje

    Podnebje v Hondurasu se deli na dve obdobji, deževno in sušno. Tropsko podnebje je do višine 600m nadmorske višine, tam sušno obdobje traja od decembra do aprila, nad nadmorsko višino 600m pa je subtropsko podnebje. Na atlantski obali dežuje skozi vse leto. Ker Honduras leži na območju Karibov, je izpostavljen orkanom, sezona traja od junija do novembra. Orkani povzročajo škodo, zato pride do motenj pri oskrbi z električno energijo in vodo, po obilnem deževju so zelo pogoste tudi poplave, gladina rek močno naraste, zato bodite pozorni in spremljajte vremensko napoved, če se odločite za rafting.

    Suša, gozdni požari in hudourniške poplave so v Hondurasu pogoste.

    V primeru orkana spremljajte lokalne vremenske napovedi in upoštevajte navodila lokalnih oblasti

    Honduras leži na potresno aktivnem območju. Spremljajte lokalne novice in upoštevajte navodila lokalnih oblasti v primeru potresa.

  • Priporočila

    Ko se kopate na kateri koli plaži v Hondurasu, upoštevajte, da so močni valovi in tokovi zelo pogosti, ter da na plažah pogosto ni reševalcev iz vode. Pred kopanjem poiščite zanesljiv lokalni nasvet o varnosti kopanja.

    Redno si umivajte in razkužujte roke in skrbite za osebno higieno. Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim in potepuškim psom, ne božajte jih in ne hranite.

    Izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko. Izogibajte se ledenim kockam, svežim sadnim sokovom, surovi zelenjavi, sadje in zelenjavo olupite ali temeljito operite, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo. Pijte samo kuhano ali pasterizirano mleko. Skrbite za higieno. Izogibajte se majhnim priljubljenim restavracijam "comedores", saj pri pripravi hrane ne zadostijo higienskim standardom, zato lahko dobite prebavne motnje.

    Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.

    Zaščitite se pred piki komarjev, priskrbite si močne repelente, nosite svetla ohlapna oblačila z dolgimi rokavi in dolgimi hlačami, pri spanju uporabljajte mreže nad posteljo in okna naj imajo komarnike.

    Letalski prevozniki v Hondurasu lahko v kratkem času spremenijo svoje vozne rede. Pred potovanjem se posvetujte z letalskim prevoznikom ali potovalnim agentom.

    Če ob prihodu ne boste poskrbeli za žig v potnem listu, boste plačali globo. Če opazite, da vaš potni list ni bil žigosan, se vrnite na okence za priseljevanje ali pojdite na Nacionalni inštitut za migracije v Tegucigalpi.

Vstop v Honduras

Slovenski državljani za vstop v Honduras vizuma ne potrebujejo. Gvatemala, Salvador, Honduras in Nikaragva tvorijo enotno območje, na katerem lahko slovenski državljani bivajo brez vizuma do 90 dni. Z vstopom v katerokoli izmed štirih zgoraj omenjenih držav, prične teči 90 dnevno obdobje. Za nadaljnje informacije se obrnite na Veleposlaništvo Hondurasa v Rimu (v španščini).

Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.

Konzularna pomoč

Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.