Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

Varnost potovanj

  • Stopnja tveganja

    Povišana stopnja previdnosti: Svetujemo dodatno previdnost ter preverjanje in pridobitev informacij iz drugih virov. Obstajajo lahko določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države.

  • Barvna lestvica
  • Zadnje aktualno obvestilo

    Septembra 2024 je ponovno izbruhnila epidemija kolere, zlasti v severni regiji Grande Comore. 2. februarja 2024 je ministrstvo za zdravje Komorov razglasilo izbruh kolere. V primeru simptomov se priporoča klic na brezplačno tel. številko 1717.

Varnost in kriminal

  • Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem

    /

  • Politična situacija

    Politični položaj je miren, vendar ni mogoče izključiti protestov in zbiranj, ki se lahko sprevržejo v nasilje.

    Januarja 2024 so potekale predsedniške volitve. Sledil je izbruh obsežnih protestov. Še vedno obstaja nevarnost nadaljnjih nemirov in izbruha nasilja v povezavi z volitvami.

    Zaradi dolgoletnega spora med Komori in Francijo glede otoka Mayotte, lahko pride do občasnih demonstracij na to temo.

    Svetujemo, da spremljate lokalne medije, da se izogibate vsem protestom, demonstracijam in političnim shodom ter da upoštevate navodila lokalnih oblasti. Od 17.1.2024 je ponoči prepovedno gibanje na prostem, v glavnem mestu Moroni med 19:00 in 6:00, v ostalih delih države med 22:00 in 6:00.

  • Kriminal

    Stopnja kriminala je načeloma nizka. Zaradi razširjenosti revščine pa so turisti lahko kadarkoli in kjerkoli tarča oportunističnega kriminala. Posebej bodite previdni na krajih s prisotnostjo velikega števila ljudi kot so tržnice, parki in plaže. V temnem delu dneva po možnosti ne hodite sami naokoli.

    Dragocenosti in dokumente hranite na varnem, imejte shranjene elektronske fotografije in kopije.

    Nedavni napadi ob obali Somalije in Adenskega zaliva izpostavljajo veliko nevarnost piratstva in oboroženih ropov ob obalah vzhodne Afrike.

  • Terorizem

    Država nima nedavne zgodovine terorističnih napadov. Kljub temu le-teh ni možno izključiti.

Zdravje

  • Bolezenska tveganja

    Obstaja tveganje okužbe z mrzlico denga, čikingunijo, malarijo, steklino, tifusom, hepatitisom A in virusom HIV/Aids.

    Splošne zdravstvene ustanove v državi so skromne. Motnje v oskrbi z elektriko in vodo lahko vplivajo na delovanje bolnišnic in drugih javnih služb. Resnejši zdravstveni primeri zahtevajo evakuacijo.

    Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.

Splošno

  • Lokalni zakoni

    Komori so država s prevladujočo in močno izraženo islamsko veroizpovedjo. Spoštujte lokalne tradicije, običaje, zakone in verovanja. Poskrbite, da vaša dejanja ne bodo žalila moralnih in verskih prepričanj ter upoštevajte lokalna pravila obnašanja, zlasti med ramadanom in drugimi verskimi praznovanji ali na verskih območjih.

    S seboj morate vedno imeti dokument s katerim lahko izkažete svojo identiteto. Svetujemo, da imate pri sebi vedno kopijo potnega lista.

    Za trgovanje, posedovanje in uživanje drog so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni. Sami spakirajte svojo prtljago in ne nosite ničesar čez carino za druge.

    Na Komorih je mogoče kupiti alkohol, na primer v hotelih, vendar pa sta pitje alkohola ali opitost ter uživanje opojnih substanc v javnosti prepovedana.

    Izogibajte se fotografiranju javnih zgradb, zlasti vojaških in policijskih zgradb, ki je prepovedano. Prepoved fotografiranja ni vedno jasno označena, zato pred fotografiranjem upoštevajte nasvete domačinov.

    Oblačila za moške in ženske morajo ohlapno pokrivati telo, od ramen do kolen. V mestih ni priporočljivo nositi kratkih hlač, izrezanih oblek in kratkih kril. Ženskam se odsvetuje kopanje na javnih plažah, zlasti v času ramadana.

    Homoseksualnost je nezakonita. Spolni odnosi med osebami istega spola se kaznujejo z visokimi globami in zapornimi kaznimi do 5 let. Pripadnikom LBTBIQ se priporoča, da dobro pretehtajo tveganja potovanja na Komore.

    Oblasti nadzirajo moralo s posebnimi enotami, ki v nočnih urah patruljirajo v okolici nočnih lokalov in uličnih prodajaln hrane.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Za vožnjo po Komorih potrebujejo slovenski turisti mednarodno vozniško dovoljenje.

    Vožnja poteka po desni strani.

    Ceste, izven glavnega mesta so slabo vzdrževane.

  • Denar

    Valuta na Komorih je komorski frank.

    V državi je zelo malo bank ali bankomatov. Ljudje večinoma uporabljajo gotovino.

    Kreditne kartice na splošno niso sprejete.

  • Naravne nesreče in podnebje

    Podnebje na Komorih je tropsko. Sezona tropskih ciklonov in deževno obdobje trajata od decembra do aprila. Spremljajte lokalne vremenske napovedi in upoštevajte navodila lokalnih oblasti v primeru ciklonov.

    Komori ležijo na potresnem območju, zato lahko pride tudi do vulkanskih izbruhov. Vulkan Karthala je najbolj aktiven, ki je nazadnje izbruhnil leta 2007. V primeru izbruha vulkana sledite navodilom lokalnih oblasti.

  • Priporočila

    Redno si umivajte in razkužujte roke in skrbite za osebno higieno. Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim in potepuškim psom, ne božajte jih in ne hranite.
    Izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko. Izogibajte se ledenim kockam, svežim sadnim sokovom, surovi zelenjavi, sadje in zelenjavo olupite ali temeljito operite, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo. Pijte samo kuhano ali pasterizirano mleko. Skrbite za higieno. Ne pozabite redno piti vode, in ne čakajte, da začutite žejo. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.
    Zaščitite se pred piki komarjev, priskrbite si močne repelente, nosite svetla ohlapna oblačila z dolgimi rokavi in dolgimi hlačami, pri spanju uporabljajte mreže nad posteljo in okna naj imajo komarnike.

  • Opombe

    Čolni in trajekti, ki prevažajo potnike med otoki, so lahko preobremenjeni, v slabem stanju in brez ustrezne varnostne opreme. Preobremenjena plovila so se v preteklosti že prevrnila, pri čemer je prišlo tudi do smrtnih žrtev.

Vstop na Komore

Slovenski državljani potrebujejo vizum za vstop na Komore. Veljavnost potnega lista mora biti najmanj šest mesecev na dan vstopa v državo. Za nadaljnje informacije se obrnite na Veleposlaništvo Komorov v Parizu (v francoščini).

Konzularna pomoč

Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.