Libija
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Varnost potovanj
-
Stopnja tveganja
Zapustite državo: Vsem svetujemo, da zaradi resnih in nenadzorovanih varnostnih razmer zapustite državo.
-
Barvna lestvica
-
Zadnje aktualno obvestilo
10. in 11. septembra 2023 so obsežne poplave na vzhodu države povzročile veliko materialno škodo in za sabo pustile več tisoč smrtnih žrtev. Iz varnostnih razlogov odsvetujemo vsa potovanja. Teroristična grožnja v države je zelo visoka, obstaja možnost ugrabitve tujcev s strani terorističnih skupin.
Varnost in kriminal
-
Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem
/
-
Politična situacija
Politične situacija v Libiji je krhka, varnostne razmere pa nepredvidljive. Čeprav v državi od leta 2020 velja prekinitev ognja, se od jeseni 2021 ponovno stopnjuje politična nestabilnost, tako še vedno obstaja možnost, da izbruhnejo manjši lokalni spopadi med oboroženimi skupinami.
Tuje sile in plačanci še naprej delujejo v Libiji. Začasna Vlada narodne enotnosti ima omejen nadzor nad zagotavljanjem varnosti po vsej državi. Pomanjkanje politične stabilnosti je povzročilo varnostne incidente, zaprtje cest in letališč ter blokade izvoza nafte. Občasno pride do večjih protestov zaradi nenehnih političnih zastojev, pomanjkanja osnovnih storitev in korupcije. -
Kriminal
Kriminal je zelo razširjen po državi. Ropi, izsiljevanja in tihotapljenje goriva, mamil, orožja in ljudi so pogosti po vsej državi.
-
Terorizem
Teroristična grožnja v državi je zelo velika.
Teroristične skupine kot so Al Kaida v islamskem Magrebu (AQIM) in Islamska država (IS), ter njihovi privrženci, so prisotne v državi.
Za večino napadov so odgovorne ekstremistične skupine, med njimi Daesh (prej imenovan ISIL), ki so bile usmerjene proti mednarodnim hotelom tujim diplomatskim prostorom vključno z osebjem, proti naftni infrastrukturi ter vladnim in ostalim uradnim varnostnim institucijam.
Obstaja velika možnost ugrabitve tujcev (turisti, humanitarni delavci, poslovneži) s strani terorističnih skupin.
Zdravje
- Obvezno cepljenje
-
Bolezenska tveganja
Obstaja nevarnost okužbe s steklino, tifusno mrzlico in virusom HIV.
Zdravstvena oskrba je zelo okrnjena. V Tripoliju obstajajo nekatere zasebne klinike, ki nudijo zdravljenje tujcem. Zdravstvena pomoč na oddaljenih območjih pa morda ni na voljo. Zahtevnejša zdravljenja, lahko zahtevajo evakuacijo na Malto ali v celinsko Evropo. Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.
Splošno
-
Lokalni zakoni
Libija je muslimanska država. Svetujemo spoštovanje krajevnih zakonov, običajev in navad, zlasti med svetim mesecem ramazanom ali če nameravate obiskati verska območja.
Lokalni zakoni v Libiji strogo prepovedujejo spreobračanje muslimanov v drugo vero.
Homoseksualnost je nezakonita.
Za trgovanje, posedovanje in uživanje alkohola ali drog so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni. Razmere v zaporih so slabe. -
Vožnja in najem avtomobila
Za vožnjo po Libiji slovenski turisti potrebujejo mednarodno vozniško dovoljenje.
Vozni standardi v Libiji so slabi. Prometne nesreče s smrtnim izidom so pogoste.
Bodite previdni pri uporabi javnega prevoza, saj so standardi vožnje in vzdrževanje vozil slabi.
Potovanja po cesti so lahko zaradi oboroženih spopadov še posebej nevarna. -
Denar
Valuta v Libiji je libijski dinar.
Tuje bančne kartice niso sprejete.
V državi vlada hudo pomanjkanje gotovine. Iznos gotovine iz države pa je nezakonit.
Menjava tujih valut v dinarje je strogo nadzorovana s strani libijske centralne banke, kar lahko oteži menjavo za tujce.
Pri menjavi valut na ulici ali nepooblaščenih menjalnicah obstaja tveganje aretacije. -
Naravne nesreče in podnebje
V državi je na obalnem pasu sredozemsko podnebje, v notranjosti pa vroče puščavsko podnebje. Deževno obdobje traja od novembra do marca. Nalivi pogosto povzročijo poplave in zemeljske plazove. Bodite pozorni na lokalno vremensko napoved ter opozorila in navodila lokalnih oblasti.
-
Priporočila
/
-
Opombe
Libijske obveščevalne službe ali oborožene skupine občasno pridržijo ali priprejo tujce, če sumijo, da izvajajo vohunske dejavnosti ali delujejo proti državi.
Vstop v Libijo
Slovenski državljani potrebujejo vizum za vstop v Libijo.
Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.