Nigerija
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Varnost potovanj
-
Stopnja tveganja
Povišana stopnja previdnosti: Svetujemo dodatno previdnost ter preverjanje in pridobitev informacij iz drugih virov. Obstajajo lahko določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države.
-
Barvna lestvica
-
Zadnje aktualno obvestilo
/
Varnost in kriminal
-
Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem
Severovzhodna Nigerija: zvezne države Borno, Yobe, Adamawa, Gombe, Bauchi, Taraba.
Severozahodna Nigerija: zvezne države Kaduna, Katsina, Zamfara, Kano, Jigawa, Sokoto, območje znotraj 20 km pasu od meje z Nigrom v zvezni državi Kebbi.
Severna osrednja Nigerija in ozemlje zvezne prestolnice: zvezne države Niger, Kogi, Plateau.
Jugovzhodna in južna Nigerija: zvezne države Delta, Bayelsa, Rivers, Akwa Ibom, Cross River, Abia, Anambra in Imo.
V ostalih predelih Nigerije svetujemo izjemno previdnost, izogibajte se potovanjem in vožnji v mraku in temi. -
Politična situacija
Politična zborovanja, protesti in nasilne demonstracije se lahko začnejo brez opozorila. Bodite previdni, če obiskujete javna mesta z veliko ljudi ali se udeležujete dogodkov, ki pritegnejo velike množice. Če opazite grozečo ali zastrašujočo situacijo, se ne poskušajte prebiti skoznjo. Obrnite se in pojdite na varno. Odsvetujemo potovanja na severni del države, na meji z Nigrom, Čadom in Beninom kjer delujejo ekstremne teroristične skupine.
Incidenti nasilja med skupnostmi se pojavljajo pogosto in brez opozorila po vsej Nigeriji. Čeprav tuji državljani običajno niso tarče, obstaja tveganje, da bi vas ujeli v napad. Spremljajte objave lokalnih oblasti in poročanje medijev. -
Kriminal
Nasilni zločini, kot so oboroženi ropi, napadi, kraje avtomobilov, ugrabitve, jemanje talcev, obcestno razbojništvo in posilstva so pogosti po vsej državi. Pogoste so ugrabitve predvsem tujih državljanov, od katerih potem zahtevajo odkupnino.
Zelo prisotne so tudi poslovne in finančne goljufije.
V nigerijskih vodah, širšem Gvinejskem zalivu ter na rekah in pristaniščih na območju delte Nigra je prišlo do oboroženih ropov in incidentov piratstva. -
Terorizem
Teroristične grožnja je velika. Teroristi še naprej načrtujejo in izvajajo napade v Nigeriji. Teroristi napadejo brez opozorila in ciljajo na nakupovalna središča, trge, hotele, bogoslužne prostore, restavracije, bare, šole, vladne objekte, prometna središča in druga mesta, kjer se zbirajo množice. Znano je, da teroristi sodelujejo z lokalnimi tolpami, da bi razširili svoj doseg.
Glavna teroristična grožnja v Nigeriji prihaja od Islamske države Zahodna Afrika (ISWA) in Boko Haram. Te skupine imajo večinoma sedež v severovzhodni Nigeriji v zveznih državah Borno, Yobe in Adamawa.
Zdravje
- Obvezno cepljenje
-
Bolezenska tveganja
Malarija je razširjena po vsej državi. Ustrezno se zaščitite pred piki komarjev.
Prav tako občasno pride do izbruhov kolere in mrzlice denga. Ostale prisotne bolezni so čikungunija, mrzlica Lassa, meningitis, opičje koze, davica, ptičja gripa. HIV/AIDS je razširjen po državi.
Svetujemo pitje in uporabo le prekuhane ali ustekleničene vode in izogibanje ledu v pijačah. Izogibajte se kopanju v stoječih vodah.
Cepljenje proti rumeni mrzlici je obvezno, tablete proti malariji so obvezne.
Za vsako zdravljenje, ki ga prejmete v javnih bolnišnicah boste morali plačati. Zasebne bolnišnice so dražje. V lokalnih bolnišnicah je lahko gneča in lahko pride do pomanjkanja medicinskega materiala in opreme.
Splošno
-
Lokalni zakoni
Zaradi številnega muslimanskega prebivalstva se je potrebno spodobno obnašati in oblačiti, še posebno v času Ramadana in pri obisku svetih krajev.
Posedovanje, uporaba ali trgovanje z drogami predstavlja hud prekršek, za katerega je zagrožena dolgotrajna zaporna kazen in visoka denarna kazen.
Fotografiranje vladnih, vojaških zgradb in letališč lahko privede do aretacije.
Istospolna razmerja v Nigeriji na splošno veljajo za nesprejemljiva. -
Vožnja in najem avtomobila
Slovenski državljani za vožnjo po Nigeriji potrebujejo mednarodno vozniško dovoljenje.
Potovanje po cestah v Nigeriji je lahko kaotično in počasno. Na potovanje z avtomobilom vzemite s seboj mobilni telefon in zalogo ustekleničene vode.
V Nigeriji obstajajo uradne in neuradne kontrolne točke za vozila. Nekatere kontrolne točke so namenjene varnostnim pregledom, na drugih točkah pa zahtevajo plačilo manjših denarnih zneskov. Svetujemo, da se pred vsako kontrolno točko ustavite.
Omejite potovanja po temi zunaj mestnih središč, kolikor je to mogoče. Izogibajte se mirnim in slabo osvetljenim cestam. Bodite pozorni, ko ste v prometnih zastojih ali na semaforju. Okna avtomobila naj bodo zaprta, vrata naj bodo zaklenjena in poskrbite, da dragocenosti niso vidne. Če menite, da vašemu vozilu sledijo, se odpeljite do najbližjega varnega mesta (na primer policijske postaje).
Bodite previdni pri vožnji zunaj mest in razmislite o potovanju v koloni.
Javni prevoz po vsej Nigeriji je nevaren. Taksiji in avtobusi na dolge razdalje so pogosto slabo vzdrževani, nezavarovani in jih vozijo nekvalificirani vozniki. -
Denar
Valuta v Nigeriji je nigerijska naira.
-
Naravne nesreče in podnebje
V severnem delu države se redno pojavljajo sušna obdobja.
Deževno obdobje traja od marca do oktobra. Obilne padavine lahko povzročijo poplave in zemeljske plazove, ki povzročijo škodo na infrastrukturi. Začasno je lahko prizadeto tudi potovanje.
Bodite pozorni na lokalno vremensko napoved ter opozorila in navodila lokalnih oblasti. -
Priporočila
Nigerijske oblasti so kot odziv na politične razmere v Nigru zaprle kopensko mejo med Nigrom. Če nameravate potovati po kopnem čez to mejo, pred potovanjem preverite najnovejše informacije pri lokalnih oblasteh.
Plavanje ob obali Nigerije je včasih nevarno zaradi plimovanja in podvodnih tokov, pri čemer vsako leto pride do utopitev. Pred plavanjem pridobite lokalni nasvet.
Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim in psom zaradi možnosti ugriza in posledično stekline, ne hranite živali, ne hodite bosi po pesku ali vlažnih tleh. Izogibajte se plavanju v stoječi vodi zaradi možnosti okužbe s paraziti. Nastanitev naj bo zaščitena pred komarji – mreže proti komarjem na oknih, zaščitna mreža nad posteljo med spanjem, odstranite posode s stoječo vodo, uporabite klimatsko napravo.
Redno si umivajte in razkužujte roke, izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko, izogibajte se ledenim kockam, surovi zelenjavi, školjkam, svežim sadnim sokovom, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo, skrbite za higieno. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.
Vstop v državo
Slovenski državljani potrebujejo vizum za vstop v Nigerijo. Veljavnost potnega lista mora biti najmanj šest mesecev na dan vstopa v državo.
Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.