Ruanda
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Varnost potovanj
-
Stopnja tveganja
Povišana stopnja previdnosti: Svetujemo dodatno previdnost ter preverjanje in pridobitev informacij iz drugih virov. Obstajajo lahko določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države.
-
Barvna lestvica
-
Zadnje aktualno obvestilo
V Ruandi je zaradi okužbe z virusom Marbung prizadetih več okrožij v državi, vključno z glavnim mestom Kigali. Število smrtnih žrtev narašča. Ruandski zdravstveni organi so ob podpori mednarodne skupnosti uvedli ukrepe za omejitev širjenja. Vzrok izbruha še ni določen. Virus se prenaša s stikom s telesnimi tekočinami ali s stikom s površinami ali predmeti, ki so kontaminirani s temi tekočinami. Cepiva ali posebnega zdravljenja proti tej mrzlici ni. Lahko povzroči smrt.
V Ruandi in sosednjih državah je porast opičjih koz.
Priporočamo, da pridobite informacije še iz drugih virov glede lokalnih in regionalnih razmer.
Svetujemo povišano stopnjo previdnosti na obmejnem območju s sosednjimi državami Burundi in DR Kongo zaradi nevarnosti napadov oboroženih skupin.
Varnost in kriminal
-
Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem
Varnostne razmere v bližini meje z Demokratično republiko Kongo (DRK) in Burundijem ostajajo nestabilne. V navedenih območjih je v preteklosti prišlo tudi do oboroženih spopadov varnostnih sil. Bodite previdni in bodite na tekočem z razvojem razmer v regiji.
-
Politična situacija
Politične razmere v Ruandi so razmeroma stabilne, vendar ni mogoče izključiti določenih političnih napetosti.
-
Kriminal
Stopnja kriminala v Ruandi ostaja razmeroma nizka. V Kigaliju obstajajo posamezni primeri vlomov, tatvin in ropov.
Svetujemo običajno previdnost. Bodite previdni pri hoji ponoči. Med vožnjo zaklenite avtomobilska vrata, v parkiranih avtomobilih ne puščajte dragocenosti in avtomobilov ne puščajte brez nadzora v središču mesta. Ne nosite velikih količin denarja ali drugih dragocenosti. -
Terorizem
V Ruandi ni nedavne zgodovine terorističnih napadov. Kljub temu le-teh ni mogoče izključiti.
Zdravje
- Obvezno cepljenje
-
Bolezenska tveganja
V Ruandi so prisotne malarija, mrzlica denga in čikunguja, steklina, menigitis, kolera, tifusna mrzlica in možnost okužbe s HIV.
Za zaščito pred piki komarjev nosite svetla, ohlapna oblačila, imejte pokrite roke in noge, uporabljajte močne repelente. V prostorih, kjer bivate se zaščitite z mrežo proti komarjem, električnimi difuzorji ali klimatskimi napravami.
V sosednji DR Kongo se pojavljajo tudi izbruhi ebole, ki se nato lahko pojavijo tudi v Ruandi.
Splošno
-
Lokalni zakoni
Fotografiranje nekaterih vladnih zgradb je prepovedano.
Uporaba plastičnih vrečk je prepovedana.
Teden, ki sledi dnevu spomina na genocid 7. aprila, je uradno razglašen za teden žalovanja.
Zadnja sobota v mesecu je Umuganda, ki je državni dan družbeno koristnega dela, med katerim se večina običajnih služb zapre od 7.00 do 11.00.
Prvo in tretjo nedeljo v mesecu se je v mestu Kigali zjutraj od 7.00 do 10.00 prepovedano voziti z avtomobilom. Gre za ukrep, da bi spodbujali zdrav način življenja in zmanjšali emisije iz avtomobilov. -
Vožnja in najem avtomobila
Za vožnjo po Ruandi potrebujete mednarodno vozniško dovoljenje.
Ceste od Kigalija do vseh večjih mest so dobre. Ob vsakoletnem deževju pozno spomladi in jeseni lahko pride do zemeljskih plazov, ki lahko prekinejo cestne povezave. Izogibajte se potovanju po cesti, ko se zmrači, saj so ceste neosvetljene, standardi vožnje pa se poslabšajo.
Poskrbite za varnost na cesti in uporabljajte varnostne pasove in avtomobilske sedeže za otroke ter čelade na dvokolesnikih. -
Denar
Valuta v Ruandi je ruandski frank.
-
Naravne nesreče in podnebje
Deževna sezona v Ruandi traja od februarja do maja in od septembra do decembra. April je vrhunec deževne sezone. Močna neurja lahko povzročijo zemeljske plazove in poplave. Spremljajte poročila lokalnih medijev in upoštevajte nasvete lokalnih oblasti.
-
Priporočila
Ogled goril ali vzpon na vulkane je mogoč v narodnem parku vulkanov (Parc National des Volcans) v okviru organizirane skupine. Ker narodni park leži v bližini meje z DR Kongo, svetujemo povišano previdnost.
Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim ali psom – nevarnost ugriza in stekline, ne božajte živali, ki jih srečate. Ne hodite bosi po pesku ali vlažnih tleh.
Vstop v državo
Slovenski državljani potrebujejo vizum za vstop v Ruando. Vizum za bivanje do 30 dni se lahko pridobi ob vstopu v državo ali preko spleta (v angleščini). Na spletni strani Direktorata za imigracijo Ruande so na voljo dodatne informacije o vizumih (v angleščini).
Za nadaljnje informacije se lahko obrnete tudi na pristojno veleposlaništvo Ruande.
Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se lahko za nujno konzularno zaščito obrnejo na diplomatsko predstavništvo in konzulat katerekoli države članice Evropske unije. Kontakti so dosegljivi na spletni strani Evropske komisije.