Turčija
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Varnost potovanj
-
Stopnja tveganja
Povišana stopnja previdnosti: Svetujemo dodatno previdnost ter preverjanje in pridobitev informacij iz drugih virov. Obstajajo lahko določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države.
-
Barvna lestvica
-
Zadnje aktualno obvestilo
V sredo, 23. 10. 2024, se je v bližini mesta Ankara zgodil teroristični napad na stavbo družbe TUSAS. Napad je terjal smrtne žrtve, več ljudi je bilo ranjenih.
Turške oblasti so v odzivu na dogodek zaostrile varnostne ukrepe, na letališčih po državi je stopnja zaščitnih ukrepov dvignjena na oranžno raven, ki pomeni dodatna varnostna preverjanja vozil in ljudi.
Slovenskim državljanom, ki se nahajajo v Turčiji ali načrtujejo obisk Turčije, svetujemo dodatno previdnost, samozaščitno ravnanje ter izogibanje velikim množicam in demonstracijam. V primeru varnostne grožnje upoštevajte nasvete in navodila lokalnih oblasti.
Varnost in kriminal
-
Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem
Svetujemo povečano previdnost pri potovanjih na jug in vzhod države ter odsvetujemo vsa potovanja v mesto Sirnak in v provinco Hakkari. Odsvetujemo gibanje na območju meje z Sirijo in Irakom v pasu 10 km od meje. Še posebej svetujemo povečano previdnost v provincah Hatay, Sanliurfa Diyarbakir, Adiyaman, Elazig, Kahramanmaras, Sirnak, Kilis, Agri, Igdir in Osmaniye.
-
Politična situacija
V kolikor se znajdete na območju, kjer potekajo demonstracije, nemudoma zapustite območje.
-
Kriminal
Ulični ropi, žeparske kraje in goljufije so pogosti v večjih turističnih predelih Istanbula. Pazite na svoje osebne stvari in se prepričajte, da so vedno varne.
Sprejemanje prevozov od neznancev je lahko nevarno. Poiščite registriran taksi in si pred vstopom zabeležite registrsko številko. -
Terorizem
Obstaja velika verjetnost terorističnih napadov v velikih mestih. Največ terorističnih napadov se je zgodilo v jugovzhodni Turčiji, Ankari in Istanbulu.
Bodite še posebej previdni ob datumih, ki so pomembni za teroristične skupine, vključno z 15. avgustom, 30. marcem do 20. aprilom in 19. decembrom.
Zdravje
- Obvezno cepljenje
-
Bolezenska tveganja
Poskrbite, da boste sklenili potovalno zavarovanje, ki vključuje kritje za zdravstveno evakuacijo in bivanje v bolnišnici.
Splošno
-
Lokalni zakoni
V javnih prevoznih sredstvih (vlakih, trajektih in taksijih) in v zunanjih objektih (stadionih, igriščih, kavarnah, barih in restavracijah) velja prepoved kajenja. Za kajenje na prepovedanih mestih je zagrožena denarna kazen.
Za uporabo ali trgovanje z nedovoljenimi drogami je v Turčiji zagrožena visoka denarna globa ali zaporna kazen do 30 let.
V Turčiji je nezakonito, da pri sebi nimate nobene oblike osebnega dokumenta s fotografijo. Vedno imejte pri sebi potni list ali dovoljenje za prebivanje.
Islamske prakse in prepričanja se strogo držijo v mnogih delih države. V vseh bogoslužnih prostorih naj si ženske pokrijejo glavo z ruto, vsi obiskovalci pa naj si pokrijejo roke in noge.
Ne fotografirajte v bližini vojaških ali uradnih objektov. Pred fotografiranjem vprašajte za dovoljenje.
Žalitev turškega naroda in zastave ter ponarejanje valute je nezakonito. To lahko vključuje tudi komentarje o turški državi. Ti zakoni veljajo tudi za spletne komentarje. -
Vožnja in najem avtomobila
Turčija ima sodobno cestno omrežje, vendar so neravne površine in slabo označene menjave pasov v bližini gradbenih območij pogoste.
Bodite previdni, zlasti pri vožnji v dežju. Hude vremenske razmere lahko resno vplivajo na razmere na cestah.
Izogibajte se vožnji po temi zunaj večjih mest ali glavnih cest. -
Denar
Valuta Turčije je turška lira (TRY).
-
Naravne nesreče in podnebje
Turčija se nahaja v aktivnem potresnem območju, zadnji potres je prizadel 11 milijonov prebivalcev ter terjal 70 000 žrtev. Na prizadetih območjih so možni zemeljski plazovi, po začetnem potresu lahko nastanejo močnejši popotresni sunki.
Močne nevihte se pojavljajo v različnih regijah okoli Turčije, zlasti v črnomorski regiji in obalnih območjih. Obilne padavine lahko povzročijo hude poplave in zemeljske plazove.
Gozdni požari se pogosto pojavljajo v poletnih mesecih, zlasti v provincah na sredozemski in egejski obali Turčije.
Vstop v državo
Slovenski državljani za vstop v Turčijo ne potrebujejo vizuma. Brezvizumski režim velja za osebe, ki potujejo z namenom turističnega, osebnega ali poslovnega obiska. Za osebe, ki potujejo z drugačnim namenom (delo, študij, izobraževanje, združitev družine, znanstveno raziskovanje ali drugi) je še vedno potreben poseben vizum, ki se ga pridobi na pristojnem veleposlaništvu Republike Turčije.
Potni list mora biti ob vstopu v Turčijo (neodvisno od tega ali je vizum potreben ali ne) veljaven še najmanj 6 mesecev. Turške oblasti opozarjajo, da je potrebno imeti v potnem listu vsaj eno prazno stran za žige mejnih oblasti.
Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se za konzularno pomoč lahko obrnejo na veleposlaništvo ali konzulat Republike Slovenije. Kaj lahko in česa ne morejo za vas storiti različne vrste slovenskih predstavništev, si preberite v rubriki Pomoč slovenskih predstavništev v tujini.