Ukrajina
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Pomoč Slovenije državljanom Ukrajine
Kontaktne številke in informacije o pomoči, ki jo Republika Slovenija nudi beguncem iz Ukrajine.
Varnost potovanj
-
Stopnja tveganja
Zapustite državo: Vsem svetujemo, da zaradi resnih in nenadzorovanih varnostnih razmer zapustite državo.
-
Barvna lestvica
-
Zadnje aktualno obvestilo
V Ukrajini od februarja 2022 poteka vojna. Pogosti so ruski zračni napadi po vsej državi, vključno s Kijevom. Deli regij Luhansk, Doneck, Zaporižje in Herson so okupirani, na območju poteka tudi aktivna vojaška fronta. Začasno okupiran je tudi polotok Krim.
V primeru vabil za obisk ukrajinskih institucij ali drugih pravnih subjektov priporočamo, da se za dodatne informacije obrnete na Veleposlaništvo Republike Slovenije v Kijevu.
Varnost in kriminal
-
Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem
Odsvetujemo vsa potovanja v Ukrajino. Slovenskim državljanom, ki se začasno nahajajo v Ukrajini, svetujemo, da poskrbijo za varno vrnitev.
-
Kriminal
Obstaja nevarnost tatvin, kraj, vlomov v avtomobile, ipd. Svetujemo, da kopijo potnega lista vedno nosite s seboj, vendar ločeno od denarja in kreditnih kartic.
Zdravje
- Obvezno cepljenje
Splošno
-
Lokalni zakoni
V Ukrajini je razglašeno vojno stanje. V nočnem času velja policijska ura. Pogosti so alarmi za zračno nevarnost. Potrebno je dosledno upoštevati nasvete in navodila oblasti ter spremljati poročila medijev.
Prepovedano je fotografiranje varnostno občutljivih objektov, kot so na primer vojaške baze, vojaška oprema, državni uradi in kritična infrastruktura. -
Vožnja in najem avtomobila
Transportne povezave so lahko motene. Pogosti so zastoji na mejnih prehodih, kontrolno-nadzorne točke na cestah in drugi varnostni ukrepi. Železniški potniški promet je zelo zaseden. Zračni prostor nad Ukrajino je zaprt.
-
Denar
Gotovino lahko zamenjate v ukrajinske grivne na bankah in v menjalnicah. V večjih trgovinah in restavracijah je možno plačevanje s kreditnimi karticami.
-
Opombe
Običajno potovalno zdravstveno zavarovanje ne velja v Ukrajini zaradi vojne.
Zaradi vojne v državi Veleposlaništvo RS v Kijevu ne more nuditi konzularne pomoči slovenskim državljanom, ki bi se znašli v težavah. Tudi konzularno poslovanje veleposlaništva je do nadaljnjega ustavljeno.
Vstop v državo
Slovenski državljani za vstop v Ukrajino vizuma ne potrebujejo za bivanje 90 dni v 180-dnevnem obdobju.
Pred potovanjem se glede morebitnih drugih vstopnih pogojev pozanimajte pri vseh tranzitnih in ciljni državi.
Konzularna pomoč
Slovenski državljani se za konzularno pomoč lahko obrnejo na veleposlaništvo ali konzulat Republike Slovenije. Kaj lahko in česa ne morejo za vas storiti različne vrste slovenskih predstavništev, si preberite v rubriki Pomoč slovenskih predstavništev v tujini.