Odnosi Slovenija - Vatikan
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Novice
-
Obletnica priznanja samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije s strani Svetega sedeža
-
Uradni obisk predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar v Rimu in državi Mesto Vatikan
-
Dosegljivost Veleposlaništva Republike Slovenije pri Svetem sedežu
-
Slovenija tudi tokrat poskrbela za božično okrasitev bazilike svetega Petra v Vatikanu
-
Predaja poverilnih pisem veleposlanika magistra Franca Buta papežu Frančišku
-
Državni sekretar Štucin na pogovorih s Svetim sedežem
-
Sožalje predsednika vlade ob smrti zaslužnega papeža Benedikta XVI
-
Video
Predsednik vlade dr. Robert Golob na obisku pri Svetem sedežu: Zavedamo se potrebe po miru in spravi
-
Predsednik vlade Janez Janša v pogovorih z državnim tajnikom Svetega sedeža kardinalom Pietrom Parolinom
-
Srečanje predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja s papežem Frančiškom, 7. februar 2022
Politično sodelovanje
Večstoletne skupne kulturne vezi v odnosih med Svetim sedež in Slovenijo so prišle še posebej do izraza ob slovenski osamosvojitvi. Sveti sedež je med prvimi priznal Republiko Slovenijo (13. januarja 1992), v veliki meri tudi zahvaljujoč slovanskemu papežu sv. Janezu Pavlu II., ki je odlično razumel duh časa in globino različnih razlogov, ki so zaznamovali dogajanje v Evropi po padcu berlinskega zidu konec osemdesetih let prejšnjega stoletja.
Obiska papeža sv. Janeza Pavla II. v Sloveniji, med 17. in 19. majem 1996 ter ponovno 19. septembra 1999, sta pozitivno prispevala k razvoju medsebojnih odnosov. Dobro medsebojno sodelovanje potrjujejo tudi redna srečanja različnih visokih predstavnikov obeh strani.
Pravni temelj, ki ureja odnose med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem je Sporazum med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem o pravnih vprašanjih, ki je stopil v veljavo 28. maja 2004.
Republika Slovenija in Sveti sedež imata sorodne poglede na vrsto globalnih vprašanj, vseskozi pa nas povezujejo prijateljski odnosi ter reden in konstruktiven dialog, kar je poudarjeno tudi v strategiji slovenske zunanje politike: "Pomemben sogovornik v Evropi (in svetu) je tudi Sveti sedež, posebno v zvezi z vprašanji miru, razvoja, verske svobode, medkulturnega in medverskega dialoga, kulturne identitete, humanitarnimi in drugimi svetovnimi vprašanji, ki jih poudarja prav sedanji pontifikat. Poleg dvostranskih odnosov dialog s Svetim sedežem poteka tudi v okviru določil Lizbonske pogodbe".
Kulturno sodelovanje
Več o promociji slovenske kulture v državi izveste na portalu Culture.si. Na voljo vam je tudi koledar kulturnih dogodkov slovenskih umetnikov v državi.
Mednarodne pogodbe in drugi akti med državama
Mednarodne pogodbe in druge akte najdete na spletni strani Pravno-informacijskega sistema Republike Slovenije.