Sklad za nasledstvo
-
Mineva 20 let od uveljavitve Sporazuma o vprašanjih nasledstva, prvega mednarodnopravnega zavezujočega dokumenta, ki je potrdil razpad nekdanje SFRJ in nastanek petih suverenih, enakopravnih držav naslednic na njenih tleh. Ob tem je ministrica Tanja Fajon ponovno pozvala države naslednice, da "zberemo politično voljo in modrost, da še odprta vprašanja razrešimo v korist vseh naših državljanov."
-
Danes je v Zagrebu potekala 5. seja Stalnega skupnega odbora visokih predstavnikov za nasledstvo držav naslednic SFRJ. Od zadnjega sestanka visokih predstavnikov za nasledstvo (11. in 12. novembra 2015 v Sarajevu) so minila skoraj natanko štiri leta. Slovenska delegacija pod vodstvom visoke predstavnice Republike Slovenije za nasledstvo mag. Mateja Vraničar Erman se je zavzela za dosledno in učinkovito implementacijo Sporazuma o vprašanjih nasledstva s strani vseh držav, za izpolnitev obveznosti iz sporazuma v dobri veri in za nadaljevanje neprekinjenega dialoga med visokimi predstavniki za nasledstvo.
-
Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu (ESČP) je danes opravilo ustno obravnavo o vprašanju dopustnosti meddržavne tožbe Slovenije proti Hrvaški, ki se nanaša na terjatve Ljubljanske banke (LB) do hrvaških podjetij. Slovenija je tako prvič dobila priložnost, da je sodišču neposredno predstavila svoje argumente in dokaze, s katerimi utemeljuje kršitve, storjene v škodo LB v 48 postopkih pred hrvaškimi sodišči.
Novice
-
Vlada je imenovala Mag. Matejo Vraničar Erman za Visoko predstavnico Republike Slovenije za nasledstvo
-
Stanovanje nekdanje SFRJ v Trstu Slovenija predala Srbiji in Severni Makedoniji
Države naslednice so se dogovorile, da se stanovanje nekdanje Socialistične federativne republike Jugoslavije (SFRJ) v Trstu dodeli Severni Makedoniji in Srbiji, v skladu z dogovorjenimi deleži. Stanovanje na naslovu Via Bassegio 69/I je bilo od razpada nekdanje SFRJ v posesti Slovenije, v zadnjih letih ga je uporabljal Dijaški dom Srečko Kosovel v Trstu.
-
Evropsko sodišče za človekove pravice ni pristojno za odločanje o meddržavni tožbi proti Hrvaški
Evropsko sodišče za človekove pravice je danes objavilo odločitev o meddržavni tožbi Slovenije proti Hrvaški v zvezi s terjatvami Ljubljanske banke (LB) na Hrvaškem. Sodišče je odločilo, da ni pristojno odločati o meddržavni tožbi na podlagi 33. člena Evropske konvencije o človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah, ker LB po mnenju sodišča ni nevladna organizacija v smislu 34. člena konvencije.