Skoči do osrednje vsebine

Na Uradu usklajujemo programiranje, izvajanje in vrednotenje skladov evropske kohezijske politike, poročanje o njih in nadzor nad njimi ter upravljamo evropsko pomoč za najbolj ogrožene. Smo kontaktna točka Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti za vse zadeve, povezane z izvajanjem evropskih skladov.

Področja in teme

  • Evropska kohezijska politika

    Evropska kohezijska politika je glavna naložbena politika Evropske unije. Z njeno pomočjo smo v Sloveniji uresničili več kot 10.000 projektov, ki so bistveno prispevali k hitrejšemu razvoju naše države.

Organizacijske enote urada

Program evropske kohezijske politike 2021 do 2027

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pri črpanju evropskih sredstev nastopa kot posredniško telo, ki izvaja prenesene naloge v skladu s predpisi in navodili organa upravljanja - Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj.

Program ESS+ za odpravljanje materialne prikrajšanosti v Sloveniji za obdobje 2021 - 2027

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je organ upravljanja za Program ESS+ za odpravljanje materialne prikrajšanosti v Sloveniji za obdobje 2021 -2027, v okviru katerega zagotavlja pomoč najranljivejšim skupinam prebivalstva in tako prispeva k izkoreninjanju revščine v državi.

Za izvedbo Programa je namenjenih skupno 32,6 milijona evrov iz Evropskega socialnega sklada plus, od tega Evropska unija prispeva 29,4 milijona evrov in Republika Slovenija 3,2 milijona evrov sredstev.

Pomoč izvajajo na javnem razpisu izbrani upravičenci, ki razdeljujejo pomoč v hrani in izvajajo spremljevalne ukrepe, ki spodbujajo socialno vključevanje najbolj ogroženih oseb.

Navodila upravičencem PEKP 2021 - 2027

Navodila upravičencem POMP 2021 - 2027

  • Navodila Službe za kontrole Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti za izvajanje upravljalnih preverjanj po 74. členu Uredbe 2021/1060/EU v okviru Programa ESS+ za odpravljanje materialne prikrajšanosti v SLO v obdobju 21-27

Program EaSI v obdobju 2021 - 2027

Evropska komisija (EK) iz sklada ESS+ podpira poseben, centraliziran EU program EaSI (Employment and Social Innovation oziroma Zaposlovanje in socialne inovacije). Ta temelji na prejšnjem EaSI programu za obdobje 2014 – 2020. EK sama neposredno preko razpisov in javnih naročil razpisuje sredstva za določena vsebinska področja.

Program EaSI je namenjen razvoju, preverjanju, eksperimentiranju na področju različnih politik (zaposlovanje, socialno vključevanje, delovni pogoji itd.) in sicer na podlagi pilotnih projektov, študij in analiz, ki so lahko podlaga za nadgradnjo že obstoječih ali razvoj novih programov v državah članicah. EK države tudi spodbuja, da se dobre prakse, ki bodo podprte v okviru programa EaSI, v prihodnje razširijo na celotno državo oziroma regijo.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti s svojim predstavnikom sodeluje v Tehnični delovni skupini za program EaSI, ki jo vodi EK.

Nacionalna kontaktna točka

Inštitut Republike Slovenije za socialno varstvo (IRSSV) je bil na evropskem razpisu programa EaSI izbran za nacionalno kontaktno točko programa EaSI v Sloveniji z željo vsem potencialnim prijaviteljem iz Slovenije omogočiti lažje in učinkovitejše koriščenje možnosti financiranja, ki ga ponuja program za Zaposlovanje in socialne inovacije.

Nacionalna kontaktna točka (NKT RS EaSI) bo zagotavljala relevantne, kvalitetne in pravočasne informacije ter drugo tehnično in vsebinsko podporo vsem, ki bodo kandidirali za sredstva programa EaSI.

IRSSV bo informacije in podporo zagotavljal preko telefona, elektronske pošte in brezplačnega novičnika ter spletnega mesta, kjer bodo  dostopni najpomembnejši dokumenti programa v slovenskem jeziku.

NKT RS EaSI bo izvedla več dogodkov, kjer se bodo potencialni prijavitelji, širša javnost in drugi deležniki lahko podrobneje seznanili z vsemi vidiki programa EaSI in delovanjem NKT RS EaSI.

Javni razpisi

European Social Fund + (ESF)

Kohezijska politika 2014 do 2020

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, v programskem obdobju od 2014 do 2020, na podlagi Operativnega programa Evropske kohezijske politike 2014 do 2020 je kot posredniški organ črpal sredstva iz Evropskega socialnega sklada in Evropskega sklada za regionalni razvoj na naslednjih prednostnih oseh: 4 - Trajnostna raba in proizvodnja energije in pametna omrežja; 8 - Spodbujanje zaposlovanja in transnacionalna mobilnost delovne sile; 9 - Socialna vključenost in zmanjševanje tveganja revščine; 10 - Znanje, spretnosti in vseživljenjsko učenje za boljšo zaposljivost; 11 - Pravna država, izboljšanje institucionalne zmogljivosti, učinkovita javna uprava, podpora razvoju NVO ter krepitev zmogljivosti socialnih partnerjev; 15 - REACT EU - ESRR: Spodbujanje odprave posledic krize v okviru pandemije COVID - 19 in priprava zelenega, digitalnega in odpornega okrevanja gospodarstva. 

Navodila upravičencem