Skoči do osrednje vsebine

V službi so pristojni za zbiranje podatkov o dohodkovnem stanju in uspešnosti poslovanja kmetijskih gospodarstev po metodologiji FADN (Farm Accountancy Data Network) oziroma Mreža knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev. Z letom 2025 pa bo služba pristojna tudi za zbiranje podatkov o okoljskih in socialnih vidikih kmetijskih gospodarstev, saj je Parlament EU novembra 2023 sprejel Uredbo o Mreži za podatke o trajnostnosti kmetij - FSDN (Farm Sustainability Data Network).

Služba skrbi za zbiranje podatkov o dohodkovnem stanju in uspešnosti poslovanja kmetijskih gospodarstev po metodologiji FADN  in  izvajanje nove Uredbe FSDN. Cilj te novo sprejete Uredbe je izboljšati trajnostnost prehranskih sistemov EU s postopkom zbiranja razširjenega nabora podatkov, pri katerem se poleg ekonomskih podatkov, ki se že zbirajo prek mreže za zbiranje računovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev (FADN), upoštevajo tudi okoljski in socialni podatki (FSDN).

Za analizo in razvoj kmetijskega sektorja Unije in skupne kmetijske politike so potrebne objektivne, ažurne in ustrezne informacije o uspešnosti in trajnostnosti kmetijskih gospodarstev Unije. Mreža za računovodske podatke s kmetij (FADN) se prilagaja Uredbi o Mreži za podatke o trajnostnosti kmetij (FSDN) na način, da bo omogočila zbiranje dodatnih podatkov, potrebnih za spremljanje ciljev skupne kmetijske politike (SKP) in evropskega zelenega dogovora ter njene strategije 'od vil do vilic' in strategije za biotsko raznovrstnost. Zaradi spremembe bo ta preoblikovana mreža podatkov lahko podpirala razvoj politik, ki temeljijo na dokazih in uspešnosti, ter analizo kmetijskih sektorjev v državah članicah in Uniji kot celoti, s čimer se bo meril napredek in zagotavljale dragocene smernice oblikovalcem politik. Mreža za podatke o trajnostnosti kmetij (FSDN) bo prispevala k analizi okrepljene gospodarske, okoljske in socialne razsežnosti SKP, izboljšanju svetovalnih storitev za kmete in k primerjalni analizi uspešnosti kmetij ter k preglednosti in pravičnosti agroživilske dobavne verige.