Direktorat za podnebne politike
Sem sodijo strokovne in upravne naloge, ki se nanašajo na podnebne spremembe.
V Direktoratu vodimo politike strateških usmeritev ukrepov zmanjševanja emisij toplogrednih plinov in prilagajanja podnebnim spremembam, pripravljamo predloge nacionalne zakonodaje, skrbimo za spremljanje EU in mednarodne zakonodaje, in usklajenost z njo. Koordiniramo in sodelujemo v mednarodnih podnebnih pogajanjih.
Vodimo in izvajamo politike vezane na trgovanje z emisijskimi kuponi (ETS), oprostitve okoljskih dajatev ter spremljamo in izvajamo naloge iz Sklada za podnebne spremembe.
Sektorji direktorata
-
Sektor za podnebne politike
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo -
Sektor za izvajanje podnebnih politik
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijoLangusova 4
1000 Ljubljana
Novice
-
Pridružite se izpolnjevanju kuhinjskih dnevnikov odpadne hrane
-
Slovenija na poti v nizkoogljično družbo
-
Podnebni svet opozarja na nujnost zmanjševanja in ukinjanja subvencij za fosilna goriva
-
Poziv k nominaciji strokovnjakov za pripravo posebnega poročila o podnebnih spremembah in mestih
-
Podnebni svet o svetovanju vladi glede projekta JEK2
-
Podnebne spremembe
Blaženje podnebnih sprememb, prilagajanje podnebnim spremembam, trgovanje z emisijskimi pravicami, zmanjšanje emisij toplogrednih plinov
Teme
-
Trgovanje s pravicami do emisije v industriji, energetiki, pomorstvu in letalstvu
Trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov je pomemben temelj strategije Evropske unije in njenih držav članic pri zmanjševanju emisij toplogrednih plinov. Trgovanje predstavlja velik izziv, saj pričakujemo, da bo dolgoročno v veliki meri znižalo stroške zmanjševanja emisij. Trgovanje samo sicer ne omogoča zmanjševanje emisij, vsaj ne neposredno, omogoča pa udeležencem trgovanja, da na stroškovno najugodnejši način dosežejo zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.
-
Trgovanje s pravicami do emisije za stavbe in cestni promet
Sistem trgovanja s pravicami do emisije je temeljni kamen podnebne politike Evropske unije in mehanizem, s pomočjo katerega na stroškovno učinkovit način zagotavljamo doseganje podnebnih ciljev. Z letom 2025 se na območju EU vzpostavlja nov sistem trgovanja z emisijskimi kuponi (angleško Emissions Trading System for buidlings and road transport – ETS BRT oziroma ETS 2), vzporeden obstoječemu sistemu trgovanja s pravicami do emisije v sektorjih industrije, energetike, pomorstva in letalstva (ETS 1). Zajema stavbni sektor, sektor cestnega prometa in dodatne sektorje, zlasti manjše naprave za proizvodnjo električne energije in manjše industrijske naprave, ki niso vključene v obstoječi sistem ETS 1.
-
Zmanjšanje emisij toplogrednih plinov
Slovenija je kot država članica Evropske unije dolžna v obdobju do leta 2030 dosegati letne cilje zmanjševanja emisij toplogrednih plinov.
-
Emisijske evidence
Emisije toplogrednih plinov so izračunane skladno z metodologijo, ki jih je za podpisnice Okvirne konvencije Organizacije Združenih narodov o podnebnih spremembah (UNFCCC) izdal Medvladni odbor za podnebne spremembe (IPCC). V evidencah so zajeti vsi antropogeni izpusti TGP ne glede na to, ali so vključeni v trgovanje z emisijami (EU-ETS) ali ne.
-
Ozonu škodljive snovi in fluorirani toplogredni plini
Ozonu škodljive snovi in določeni fluorirani toplogredni plini se uporabljajo v različnih napravah kot hladilna, gasilna in penilna sredstva ter izolacijski plin. Posledice emisij v zrak imajo velik vpliv na živa bitja in podnebne spremembe, zato je njihova uporaba urejena z mednarodnimi sporazumi in evropskimi uredbami, ki neposredno veljajo v vseh državah Unije, ter nacionalnimi uredbami.
-
Prilagajanje podnebnim spremembam
Prilagajanje podnebnim spremembam predstavlja sklop ukrepov in politik za načrtno zmanjševanje ranljivosti in povečevanje odpornosti na zaznane ter pričakovane vplive podnebnih sprememb. Učinkovito odzivanje bo prispevalo k večji varnosti in blaginji ljudi, zaščiti narave ter bolj trajnostnemu gospodarstvu.