Skoči do osrednje vsebine

V sektorju oblikujemo strokovne podlage za sprejemanje zakonodajnih, strateških in programskih dokumentov za področje inovativnosti in tehnologije. Z različnimi aktivnostmi komuniciranja in spodbujanja prenosa znanja, raziskav in inovacij v podjetjih krepimo inovacijsko kulturo in konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Inovacijsko aktivna podjetja v Sloveniji se povezujejo z raziskovalnimi institucijami, univerzami in mednarodnimi organizacijami in partnerstvi, kar vodi do izmenjave znanja in pospeševanja inovacij.

Izvajamo različne finančne spodbude, kot so javni razpisi za raziskovalno, razvojne in inovacijske projekte, davčne olajšave za vlaganja v raziskave in razvoj, ter krepimo povezovanje med inovacijskimi deležniki. Prav tako se vključujemo v mednarodne povezave in sodelujemo v EU forumih in delovnih skupinah na področju inovacij. Iz mednarodnega okolja prenašamo nove principe in dobre prakse mehanizmov krepitve sinergij med različnimi akterji in spodbujanja ustvarjanje nove vrednosti preko usmerjanja v razvoj novih predvsem zelenih tehnologij, procesov in storitev, usmerjenih v reševanje ključnih družbenih izzivov.

Tesno sodelujemo z Javno agencijo Republike Slovenije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost pri planiranju in razvoju ukrepov za spodbujanje inovacij. Preko Platforme znanja izvajamo informiranje deležnikov o aktualnih evropskih pobudah, kot tudi za sodelovanje, sooblikovanje in izmenjavo mnenj na področjih visokega šolstva, raziskav in inovacij. Usmerjamo vlaganja v raziskave, razvoj in inovacije v prioritetna področja pametne specializacije, na katerih preko podpore strateško razvojnim inovacijskim partnerstvom povezujemo deležnike znanstvenoraziskovalnih organizacij in podjetij.

  • Inovacije

    Inovacije in inovacijska kultura so ključni dejavnik uspešnosti visokotehnološke družbe in gospodarstva. Razvoj novih tehnologij, skrajševanje življenjskega cikla izdelkov in naraščajoča globalna konkurenca povečujejo pomen inovacij, ne le za prihodnjo rast podjetij, temveč tudi za dvig konkurenčnosti podjetij in njihovo uspešno rast na dolgi rok.

  • Tehnološki razvoj

    Tehnološki razvoj je uporaba znanstvenih spoznanj v praktične namene, zlasti v industriji. Vlaganja v raziskave in tehnološki razvoj so eden ključnih dejavnikov za konkurenčnost gospodarstva.