Sektor za uporabnike zdravstvene dejavnosti
Naše naloge segajo na področje zdravstvenega varstva nezavarovanih in ranljivih skupin prebivalstva, kjer si prizadevamo za enak dostop do kakovostnih zdravstvenih storitev. Nadalje se ukvarjamo z vodenjem področja Državne komisije za obvladovanje bolezni, ki predstavlja ključen mehanizem za upravljanje zdravstvenih groženj na nacionalni ravni.
Naša dejavnost obsega tudi skrb za področje redkih bolezni, kjer se zavzemamo za zagotavljanje posebnih potreb pacientov z redkimi boleznimi. S posebno pozornostjo se ukvarjamo tudi na področjih, kot so Posebna zdravniška komisija za obsojence, Etična komisija za presaditve organov ter Komisija za medicinsko etiko, kjer sledimo etičnim smernicam in strokovnim standardom.
Pomemben del nalog predstavlja tudi načrtovanje in spremljanje paliativne oskrbe, kjer si prizadevamo za zagotavljanje kakovostne oskrbe bolnikov v končnih fazah življenja. Aktivno sodelujemo z izvajalci zdravstvene dejavnosti, Združenjem zdravstvenih zavodov Slovenije in drugimi deležniki na področju zdravstvene dejavnosti ter zdravja.
Poleg tega tesno sodelujemo z različnimi institucijami, vključno z Varuhom človekovih pravic RS, Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije, pristojnimi zbornicami, nevladnimi organizacijami in drugimi ustanovami. Odgovarjamo na vprašanja občanov na področju zdravstvenega varstva preko klica na številko 092, rešujemo zahtevke za dostop do informacij javnega značaja, pripravljamo odgovore na novinarska in poslanska vprašanja ter skrbimo za področje zbirk osebnih podatkov v skladu z veljavno zakonodajo.
Na medresorskem nivoju usklajujemo sodelovanje pri pripravi in usklajevanju razvojnih ter drugih strateških dokumentov, zakonov, podzakonskih aktov in drugih gradiv s področja dela svojega sektorja, s čimer prispevamo k celovitemu razvoju in učinkovitemu delovanju zdravstvenega sistema v Sloveniji.