Skoči do osrednje vsebine

V sektorjih območij izvajamo naloge s področij dela gospodarskih javnih služb (GJS), urejanja voda, načrtovanja, spremljanja stanja voda, vodnih in priobalnih zemljišč, vodnega režima in vodne infrastrukture ter vodnih pravic in upravnih oz. ostalih postopkov.

Na področju urejanja voda usmerjamo in usklajujemo pripravo projektne dokumentacije, sodelujemo pri pridobivanju projektnih pogojev in soglasij k projektni dokumentaciji, potrjujemo projektno dokumentacijo in dokumentacijo za izvajanje vzdrževalnih del, sanacijskih programov, bdimo nad izvajanjem intervencij in izrednih ukrepov v času povečane stopnje ogroženost zaradi škodljivega delovanja voda, vodimo popise in ocene škode po neurjih ter izvedbo naložb, financiranih s strani Sklada za vode. Na področju izvajanja obveznih državnih gospodarskih javnih služb na področju urejanja voda pripravljamo letne programe dela javne službe ter spremljamo in nadziramo izvajanje dela teh služb.

Na področju načrtovanja, spremljanja stanja voda, vodnih in priobalnih zemljišč, vodnega režima in vodne infrastrukture spremljamo in analiziramo stanje voda, vodne infrastrukture in vodnega režima na posameznih porečjih, pripravljamo strokovne podlage za urejanje voda, predloge in pobude za izvajanje vzdrževanj in naložb v vodno infrastrukturo, sanacijskih programov odprave posledic poplav, prevzemamo izvedena dela v okviru programov Sklada za vode, izvedena dela v okviru avtocestnih programov, pregledujemo in potrjujemo ustreznost hidrološko-hidravličnih študij (HHŠ) in zagotavljamo informacije posameznikom, lokalnim skupnostim ter drugim deležnikom v zvezi z upravljanjem voda, poseganjem v vode, na vodna in priobalna zemljišča ter v zvezi z gradnjo in vzdrževanjem objektov vodne infrastrukture.

Na področju urejanja vodnih pravic sodelujemo pri izvedbi javnih razpisov za izbiro koncesionarjev, pri pripravi programov in koncesijskih pogodb za odvzem naplavin na podlagi podeljenih vodnih pravic ter za proizvodnjo električne energije v hidroelektrarnah, pri vzdrževanju koncesioniranih odsekov vodotokov in objektov vodne infrastrukture, izvajamo nadzor nad vodnimi pravicami in njihovim izvajanjem.

Na področju vodenja upravnih in drugih postopkov vodimo postopke in pripravljamo izdajo smernic in mnenj s področja upravljanja voda v postopkih priprave izvedbenih prostorskih aktov, sodelujemo v postopkih priprave in izdaje smernic in mnenj s področja upravljanja voda, v postopkih priprave državnih prostorskih načrtov (DPN) in občinskih prostorskih načrtov (OPN) ter v postopkih celovite presoje vplivov na okolje (CPVO) za DPN in OPN. Sodelujemo v postopkih in pri izdaji projektnih pogojev in vodnih soglasij za objekte, ki so državnega pomena, ter IPPC zavezancem, pri izdaji mnenj z vidika upravlja voda v postopkih presoje vplivov na okolje v okviru pridobivanja okoljevarstvenih soglasij ter mnenj v postopkih CPVO za strateške akte in pri izdelavi operativnih programov na državni ravni. Izdajamo informacije o pogojih posega v prostor in projektnih pogojih s področja upravljanja voda (v postopku izdaje gradbenega dovoljenja – GD) ter glede izdaje pogojev za drug poseg v prostor (ni postopka GD). Vodimo postopke in izdajamo vodna mnenja in soglasja, izdajamo upravne akte v postopku okoljevarstvenih dovoljenj (OVD) in soglasij (OVS), sodelujemo pri tehničnih pregledih po odločbi nosilca upravnega postopka do izdaje uporabnega dovoljenja, pri sklepanju pogodb o stvarnih pravicah na vodnih in priobalnih zemljiščih, pri pripravi pogodb za rabo objektov vodne infrastrukture za druge namene (48. člen ZV-1), pogodb za gradnjo vodne infrastrukture drugih deležnikov po 49. in 91. členu ZV-1 ter tristranskih pogodb med DRSV, koncesionarjem in drugimi deležniki za izvajanje vzdrževalnih del na vodni infrastrukturi, vodnih in priobalnih zemljiščih.

Na področju upravljanja vodnih zemljišč sodelujemo pri določanju meja vodnih in priobalnih zemljišč v postopkih urejanja meja, parcelacijah, pri pripravi strokovnih mnenj glede statusa (vodnih) zemljišč, predlogov za določitev vodnih zemljišč, pri cenitvi vodnih zemljišč v postopkih podeljevanja stavbne pravice in v postopkih sodnih določitev meja vodnih zemljišč.

Sodelujemo tudi pri vzpostavitvi informacijskega sistema urejanja voda (spletne zbirke, vodni objekti in naprave, vodna infrastruktura, Vodni kataster, poročila koncesionarja, stanje voda, programi vzdrževanja, pobude za investicijsko vzdrževanje in investicije), s pristojnimi inšpekcijskimi službami, Ministrstvom za okolje in prostor in drugimi ministrstvi, s strokovnimi službami s področja ohranjanja narave in varstva okolja, v meddržavnih podkomisijah in komisijah ter v medresorskih komisijah.

Predstavitev sektorja

Opis območja:

Sektor območja Savinje obravnava porečje reke Savinje in dela Sotle od izvira do Bistrice v Bistrici ob Sotli. Savinja je dolga 101 km, velikost porečja znaša 1.848 km2. Za Savinjo in njene pritoke je značilno, da so v glavnem hudourniškega značaja; ob deževjih vode zelo hitro odtekajo po ozkih (neprepustnih) alpskih in predalpskih dolinah. Sotla s pritoki obsega na območju, ki ga obravnava ta sektor, 464 km2 prispevne površine (od skupnih 581,6 km2, dolžina od izvira do Bistrice v Bistrici ob Sotli je 61,6 km (od skupnih 89 km). Vodotoki prvega reda so Savinja, Paka in Sotla, ki je tudi mejna reka z Republiko Hrvaško.

Občine:

Vodno območje Savinje vključuje ozemlja sledečih občin: Bistrica ob Sotli, Braslovče, MO Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Hrastnik (del), Kamnik (del), Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Lukovica (del), Mislinja (del), Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Radeče (del), Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenj Gradec (del), Slovenske Konjice (del), Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Trbovlje (del), MO Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zagorje (del), Zreče (del).

Pomembni vodotoki:

Vodotoki 1. reda znotraj obsega območja Savinje so: Savinja, Paka in Sotla.

Vodotoki regijskega in medregijskega pomena:

Dreta, Bolska, Ložnica, Hudinja, Voglajna, Mestinjščica, Bistrica.

Drugi potoki:

Jezera, Črna, Lučnica, Ljubnica, Šokatnica, Bočnica, Rečica, Mozirnica, Trnava, Motnišnica, Merinščica, Podgrajščica, Trebnik, Trnavica, Konjščica, Reka, Kolja, Artišnica, Libojska Bistrica, Sušnica, Koprivnica, Podsevčnica, Vzhodna Ložnica, Ločnica, Hočna, Jesenica, Dobrnica, Tesnica, Turjaščica, Polenica, Glažarica, Movžanka, Trebušnica, Lepena, Velunja, Bečovnica, Toplica, Florjanščica, Hudi potok, Rečica, Lahomnica, Gračnica, Brezniški potok, Jepihovec, Kozarica, Pešnica, Slomščica, Šmarski potok, Bistri graben, Tinski potok, Buča, Draganja, Nezbiški potok, Negojščica, Tržiški potok.

Opis vodotokov:

Savinja je dolga 101 km, velikost porečja znaša 1.848 km2. Za Savinjo in njene pritoke je značilno, da so v glavnem hudourniškega značaja - ob deževjih vode zelo hitro odtekajo po ozkih (neprepustnih) alpskih in predalpskih dolinah. Sotla s pritoki obsega na območju, ki ga obravnava ta sektor, 464 km2 prispevne površine (od skupnih 581,6 km2), dolžina od izvira do Bistrice v Bistrici ob Sotli je 61,6 km (od skupnih 89 km).

Akumulacije:

Pregrada Trnava z akumulacijo Žovneško jezero, Pregrada Loče z akumulacijo Šmartinsko jezero, Pregrada Tratna z akumulacijo Slivniško jezero in pregrada Vonarje https://frisco21-project.eu/sl/.

Večje ureditve:

Protipoplavni ureditve zgrajene v okviru 1. faze kohezijskega projekta za izboljšanje poplavne varnosti na porečju Savinje - lokalni ukrepi (Celje, Laško, Vojnik, Luče), med njimi sistem suhih zadrževalnikov na potokih Sušnica, Podsevčnica, Vzhodna Ložnica in hudournik nad Tomažem v Vojniku.

Posebnosti:

Sotla je tudi mejna reka z Republiko Hrvaško.

Koncesionar:

NIVO EKO d.o.o.

Tel.št.: 03/422 41 09