Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI
Vodovodni sistem Zavoda za prestajanje kazni zapora (ZPKZ) Dob pri Mirni zagotavlja oskrbo s pitno vodo za potrebe zavoda in njegovih uporabnikov.

Območje Zavoda za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni je oskrbovano z naravno pitno vodo, katere vir je podzemna voda. Pitno vodo odlikuje primerna vsebnost kalcija in magnezija, prijeten, osvežilen okus, ki ji ga dajejo temperatura, v vodi prisotna ogljikov dioksid in kisik ter mikrobiološka čistost.

Oskrba s pitno vodo obsega: upravljanje z vodovodnim omrežjem, objekti in napravami, redno in investicijsko vzdrževanje ter zagotavljanje zdravstveno ustrezne pitne vode.

Voda se zajema iz vrtine MD-2/93 ter se črpa v vodohran, razkužuje se z natrijevim hipokloritom. Zaradi obremenjenosti vode z desetilatrazinom se vodovod delno oskrbuje s pitno vodo iz vodooskrbnega sistema Mirna, s katerim upravlja podjetje Dana d.o.o. Voda iz vodovoda Mirna se dezinficira z klorovim dioksidom.

Kakovost vode

Kakovost pitne vode je za nas izjemnega pomena, saj neposredno vpliva na zdravje naših uporabnikov. Zato zagotavljamo, da voda vedno izpolnjuje najvišje standarde. Redno izvajamo temeljite preglede in analize, da preprečimo prisotnost škodljivih mikroorganizmov ali kemikalij, in v primeru poslabšanja kakovosti pravočasno obvestimo uporabnike ter izvedemo ustrezne ukrepe.

Pitna voda, ki se distribuira v vodovodno omrežje ZPKZ Dob pri Mirni, je podvržena rednemu nadzoru. Za notranji nadzor kakovosti vode skrbi Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) iz Novega mesta.

Notranji nadzor je vzpostavljen na osnovah HACCP sistema, ki omogoča prepoznavanje mikrobioloških, kemičnih in fizikalnih faktorjev, ki lahko predstavljajo potencialno nevarnost za zdravje ljudi, izvajanje potrebnih ukrepov ter vzpostavljanje stalnega nadzora na tistih mestih v oskrbi z vodo, kjer se lahko pojavijo tveganja. HACCP načrt vsebuje mesta vzorčenja, vrsto preskušanj in najmanjšo frekvenco vzorčenja.

Trdota vode

Trdota vode je naravna lastnost pitne vode. Povzročajo jo raztopljene mineralne snovi, ki vodi dajejo okus, predvsem kalcijevi in magnezijevi hidrogenkarbonati iz apnenca in dolomita ter kalcijev sulfat (sadra), ki jih voda raztaplja na poti do vodnega zajetja.

Trdoto vode merimo v nemških trdotnih stopinjah (°N): 1 °N predstavlja 10 mg kalcijevega oksida (CaO)/liter. Trdota vode je lastnost vode, ki se nekoliko spreminja, a ne do take mere, da bi uporabniki to opazili.

Lestvica trdote vode

0 – 4 °N zelo mehka (destilirana voda)

4 – 8 °N mehka voda (deževnica)

8 – 18 °N srednje trda voda (večina vodovodnih vod)

18 – 30 °N trda voda

nad 30 °N zelo trda voda

 

Rezultati zadnjih preizkušanj trdote vode iz vodovodnega omrežja ZPKZ Dob pri Mirni

Vzorec odvzet dne 3. 12. 2024, v kuhinji za zaposlene:

Kalcij: 68 mg/L

Kalij: 0,88 mg/L

Magnezij: 35 mg/L

Skupna trdota vode: 17,6 °N

Dokumenti

Nasveti za ravnanje z vodo

Pitna voda ni neomejen vir, zato moramo s trajnostno naravnanim odnosom do okolja z njo ravnati racionalno in varčno.

Nasveti za nižjo porabo pitne vode:

  • preverite morebitno puščanje na interni napeljavi, wc kotličku, pipah, ceveh,
  • vodo, v kateri ste oprali zelenjavo in sadje, uporabite za zalivanje okrasnih rastlin,
  • ne mečite odpadkov v wc školjko, ker s tem po nepotrebnem porabljate pitno vodo,
  • pralni stroj uporabljajte le, kadar je popolnoma napolnjen,
  • skrajšajte čas uporabe tekoče vode (na primer, da v času umivanja zob in v času miljenja zaprete pipo).

Dodatne informacije s področja pitne vode so dostopne na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje: