Premier v Ženevi poudaril zavezanost Slovenije prizadevanjem Mednarodne organizacije dela
Zasedanje Mednarodne konference dela (MKD), ki se je vsako leto udeležujejo članice Mednarodne organizacije dela, ima letos poseben pomen, saj so z njo obeležili stoletnico obstoja in delovanja Mednarodne organizacije dela (MOD), ki v svetu mednarodnih organizacij velja za edinstven primer tako po svoji dolgoživosti kakor tudi po svoji strukturi.
Predsednik vlade je v nagovoru v okviru visokega segmenta letošnje konference poudaril, da je Slovenija počaščena, da je od samega začetka dejavna v ILO. »Smo med državami z velikim številom ratificiranih konvencij, vključno z vsemi temeljnimi in prednostnimi konvencijami. Še bolj pomembno pa je, da si prizadevamo zagotoviti njihovo učinkovito izvajanje v praksi. Ob obletnici ILO bi rad ponovil iskreno in močno zavezanost slovenske vlade načelom in vrednotam ILO in njenemu poslanstvu.«
V nadaljevanju je spomnil, da digitalizacija, robotika, umetna inteligenca in avtomatizacija v svet dela prinašajo številne priložnosti ter tudi izzive, na katere moramo biti pripravljeni, moramo biti proaktivni na nacionalni, regionalni in mednarodni ravni. Še bolj pa moramo izkoristiti napredek, ki ga prinaša tehnologija, da bi se prilagodili in nadgradili delovna mesta v korist ljudi. »S tem lahko ljudem omogočimo, da podaljšajo svojo aktivno udeležbo na trgu dela.«
Poudaril je, da je Slovenija svojo zavezanost in predanost načelom ter ciljem pobude za prihodnost dela že dokazala. »Želim poudariti, da slovenska vlada socialne partnerje tradicionalno obravnava kot enakovredne in dragocene deležnike, ki so najbližje trenutnim gospodarskim in socialnim razmeram. Zato so bili in bodo ostali ključni soustvarjalci vseh potrebnih reform.«
Nagovor je zaključil z besedami, da je Slovenija pripravljena še naprej aktivno in iskreno podpirati prizadevanja Mednarodne organizacije dela za izboljšanje pravnega, socialnega ter ekonomskega položaja ljudi, ki delajo po vsem svetu. »Za nas je ILO ključni mednarodni forum za obravnavanje in reševanje novih globalnih vprašanj v svetu dela. Prihodnost dela ni določena. Ker se tega zavedamo, bi moralo naše glavno vodilo izhajati iz samega osnovnega zavedanja, da je tehnologija človeški izdelek in ne obratno.«
Ob robu zasedanja se je predsednik vlade srečal z generalnim direktorjem Mednarodnega urada za delo Guyem Ryderjem. Premier je ponovno potrditi trdno zavezanost Slovenije nadaljevanju aktivnega in iskrenega podpiranja prizadevanj ILO za izboljšanje pravnega, socialnega ter ekonomskega položaja ljudi, ki delajo po vsem svetu.
V okviru svojega obiska v Ženevi se je predsednik vlade srečal tudi z Michelle Bachelet, visoko komisarko za človekove pravice. Največ pozornosti sta v pogovoru namenila stanju človekovih pravic v svetu in vlogi Sveta za človekove pravice, ki mu je lani predsedovala Slovenija.
V dopoldanskem delu programa je premier obiskal Evropsko organizacijo za jedrske raziskave (CERN), kjer se je srečal z generalno direktorico CERB Fabiolo Gianotti in slovenskimi znanstveniki, ki delujejo v tej organizaciji. V oktobru bo v CERN-u organiziran tudi Dan slovenske industrije z namenom poglobiti sodelovanje med CERN in slovensko industrijo.