Državni proračun v prvih petih mesecih s skoraj 150 milijoni evrov presežka
Davčni prihodki, ki predstavljajo glavni vir proračunskih prihodkov, so se v prvih petih mesecih letošnjega leta glede na enako lansko obdobje zvišali za 7,7 % na nekaj manj kot 3,62 milijarde evrov. K temu je prispevalo nadaljevanje ugodnih trendov v gospodarstvu, na trgu dela in pri gibanju potrošnje. Prihodki iz dohodnine so se zvišali za 9,8 % na dobrih 589 milijonov evrov, iz davka od dohodkov pravnih oseb za 23,2 % na dobrih 480 milijonov evrov, iz DDV pa za 6,7 % na nekaj več kot 1,55 milijarde evrov. Prihodki iz trošarin so se medtem znižali za 0,9 % na dobrih 608 milijonov evrov.
Za plačila domačih in tujih obresti smo v prvih petih mesecih odšteli nekaj več kot 520 milijonov evrov, kar je 13,2 % manj kot v enakem obdobju lani. To smo dosegli z aktivnim upravljanjem dolga. Sredstva za plače in prispevke delodajalcev za socialno varnost zaposlenih v ožji državni upravi so se zvišala za 9,4 % na dobrih 536 milijonov evrov, sredstva za plače in prispevke zaposlenih v širši javni upravi v okviru tekočih transferov v javne zavode pa so narasla za 6,4 % na 676 milijonov evrov. Zvišanje teh stroškov je med drugim posledica rednega napredovanja javnih uslužbencev in ukrepov v okviru dogovora s sindikati javnega sektorja.
Konsolidirana bilanca javnega financiranja, ki jo poleg državnega proračuna sestavljajo Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in proračuni občin, je v prvih petih mesecih letos zabeležila približno 7,83 milijarde evrov prihodkov in 7,64 milijarde evrov odhodkov.
Podrobne informacije o realizaciji državnega proračuna in ostalih treh blagajn si lahko preberete v pregledu javnofinančnih gibanj v prilogi.
Priloge
-
Brošure, publikacije
- Pregled javnofinančnih gibanj, junij 2019 (pdf, 622 KB)