Evropska podpora razvoju trajnostnega krožnega biogospodarstva v Sloveniji
Glavni namen projekta BIOEASTsUP je podpreti pobudo BIOEAST pri uresničevanju njene vizije in akcijskega načrta za prehod enajstih srednje- in vzhodnoevropskih držav članic EU, med drugim tudi Slovenije, v trajnostno krožno biogospodarstvo, kar je ena od prednostnih nalog EU. To bomo dosegli:
- s sodelovanjem deležnikov na področju biogospodarstva z vladami držav, vključenih v pobudo BIOEAST;
- z izboljšanjem makroregionalnega sodelovanja med državami, vključenih v pobudo BIOEAST;
- s povezavami navzgor in navzdol po verigah znotraj agroživilskega sektorja ter
- s podporo razvoju nacionalnih strategij biogospodarstva.
Projektni partnerji so si zastavili naslednje cilje, ki jih želijo doseči z izvedbo projekta BIOEASTsUP:
- Povečati prepoznavnost biogospodarstva znotraj peterne vijačnice v državah, vključenih v pobudo BIOEAST.
- Sprožiti strateško razmišljanje na vladni ravni in ob strokovni podpori razviti nacionalne strategije krožnega biogospodarstva v državah, vključenih v pobudo BIOEAST.
- Poudariti in spodbuditi pristop, ki temelji na vključevanju več deležnikov in akterjev ter soustvarjanju inovacij v razvoju novih vrednostnih verig za pospeševanje biogospodarstva.
- S pristopom, ki ga poganjajo deležniki od spodaj navzgor, razviti strateško raziskovalno-inovacijsko agendo (SRIA) na področju biogospodarstva za države, vključene v pobudo BIOEAST.
- Vzpostaviti in vzdrževati makroregionalni okvir v podporo pobudi BIOEAST ter razvoju in trajnosti strateških raziskovalno-inovacijskih agend z ustanovitvijo skupnega svetovalnega sveta in tematskih delovnih skupin.
- Podpirati oblikovanje javnih politik na podlagi dokazov z odgovarjanjem na potrebo po zbiranju in združevanju statističnih in administrativnih kvantitativnih in kvalitativnih podatkov, ki so pomembni za biogospodarstvo.
Glavna naloga Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v okviru projekta BIOEASTsUP bo vzpostavitev in podpora tematskim delovnim skupinam, sestavljenim iz predstavnikov vlad in raziskovalnih ustanov iz držav, vključenih v pobudo BIOEAST. Te skupine bodo pripravile strateške raziskovalno-inovacijske agende na posameznih tematskih področjih za pospešitev razvoja trajnostnega krožnega biogospodarstva v državah, vključenih v pobudo BIOEAST.