Srečanje ministra Počivalška s predstavniki Evropske vesoljske agencije
- Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo
Po besedah direktorja Morela je Slovenija uspešna članica, kljub temu se pričakuje večja angažiranost tako v opcijskih programih kot v pridobivanju projektov s strani gospodarstva, zato je potrebna nadgradnja sodelovanja. Minister Počivalšek je poudaril pomen sodelovanja z ESA predvsem z vidika priložnosti za slovenska visokotehnološka podjetja z visoko dodano vrednostjo. S sodelovanjem z ESO se jim namreč odpirajo možnosti sodelovanja pri različnih projektih. Slovensko gospodarstvo pa s tem pridobiva na prepoznavnosti tudi na področju vesoljskih tehnologij.
Slovenija bo predvidoma v prvi polovici prihodnjega leta podpisala nadgrajeni Pridružitveni sporazum s tako imenovanim Programom za nove države članice. Njegov namen je aktivna priprava države na polnopravno članstvo s spodbujanjem industrije preko ciljnih aktivnosti in razpisov. Slovenija bi postala polnopravna članica predvidoma leta 2024.
V treh letih pridruženega članstva je z ESO devet slovenskih partnerjev podpisalo 17 pogodb v vrednosti cca. 4,6 milijone evrov. Zaključeni so vsi projekti iz PECS obdobja v višini 6,4 milijarde evrov, več projektov je še v fazi ocenjevanja, nekateri so tik pred podpisom (cca 2 mio EUR).
Slovenija je leta 2009 z ESO podpisala Sporazum evropske sodelujoče države (PECS), v letu 2016 pa je sodelovanje nadgradila s podpisom Pridružitvenega sporazuma. Ta je bil podpisan za obdobje petih let do leta 2021. Slovenija trenutno sodeluje v treh opcijskih programih: Splošni tehnološki program GSTP, Opazovanje Zemlje, Prodex, od novembra letos pa še v dveh dodatnih programih: i) program za znanstvene raziskave E3P ter ii) program za prihodnje opazovanje Zemlje Future EO.