Skoči do osrednje vsebine

Predsednik vlade: »Preveč kompromisov lahko tudi škodi, povzroči benigne in neprave zakone, ki dolgoročno ne koristijo družbi«

Predsednik Vlade Republike Slovenije Marjan Šarec je nocoj v Grand hotelu Union v Ljubljani nagovoril udeležence tradicionalnega januarskega srečanja Združenja Manager.

Predsednik vlade Marjan Šarec je nagovoril udeležence tradicionalnega januarskega srečanja Združenja Manager

Predsednik vlade Marjan Šarec je nagovoril udeležence tradicionalnega januarskega srečanja Združenja Manager | Avtor: Jure Makovec, STA

1 / 2

V uvodu se je navezal na superlative, ki so bili izrečeni o delovanju in trudu menedžerk in menedžerjev. »Strinjam se. Najprej je treba ustvariti, da lahko potem prerazporejaš. Najprej je treba vedeti, kam želiš, kaj bi rad dosegel in kakšna je vizija podjetja, združenja, ne nazadnje tudi države.« Skrajnosti nikoli niso dobre, je še poudaril. »Poslušamo s skrajne leve o dobičku kapitalistov, ki izžemajo slovenski narod, in na drugi strani z desne strani obratno, kako je za revščino kriv vsak sam. Ampak to so skrajnosti, ki nikoli ne prenesejo uspeha, dobička, predvsem pa nikoli ne prinesejo zadovoljstva.«

Zato je znova opozoril, »da je treba delati z roko v roki, treba se je znati prilagajati, vedeti, v kakšnih okoliščinah smo, delati odgovorno in razumeti drug drugega.«

Ob tem je spomnil tudi na dogodke preteklih dni. »Že nekajkrat je bilo v tem tednu omenjeno, da smo ostali brez vlade. Ampak ne glede na to je bil to nujen korak. Ko ne gre več, je treba spremeniti smer, treba je razmisliti in se odločiti, kakšno pot bi radi ubrali. Kajti preveč kompromisov lahko tudi škodi, povzroči benigne in neprave zakone, ki dolgoročno ne koristijo družbi. Odstop se je zgodil v trenutku, ko ni ogrožena stabilnost niti države niti gospodarstva. Proračuna za leti 2020 in 2021 sta sprejeta, in to sta proračuna z nominalnim presežkom 0,8 %, kajti upoštevali smo fiskalno pravilo, z ministrom Bertoncljem sva pazila, da je pravilo upoštevano in da uspešno zmanjšujemo tudi javni dolg.«

Omenil je tudi na razdolženost in boljšo kondicijo slovenskih podjetij, kakor je bila pred krizo leta 2008, in nadaljeval, da je treba upoštevati ohlajanje gospodarstva in pri tem ničesar prepustiti naključju. »Ko pride ohlajanje, je treba spodbujati tudi domačo potrošnjo, čeprav je te v Sloveniji približno 20 %, ostalo je izvozno naravnano. In tudi na to smo mislili v tej vladi, ko smo razbremenili regres«, je še poudaril.

Nadaljeval je, da je zagotovo še veliko priložnosti za izboljšave ter da lahko z roko v roki izboljšamo javnofinančno in gospodarsko stanje. »Zato bi rad poudaril, da prenehajmo sanjati o Švici, ampak delajmo doma s skupnimi cilji in medsebojnim zaupanjem, da bomo želi uspehe. Pa ne glede na to, ali bo nova koalicija v tem mandatu ali bodo predčasne volitve. Kdor koli bo, bo imel enake probleme in jih bo moral reševati zelo hitro«, je še povedal predsednik vlade.

Kakor so zapisali organizatorji, je srečanje med najbolj obiskanimi dogodki pod njihovim okriljem, ki se ga vsako leto udeleži okoli 400 vodilnih menedžerk in menedžerjev ter najvišjih političnih predstavnikov. Na dogodku so podelili tudi priznanje za življenjsko delo, ki ga je prejel Jože Mermal, priznanje mladi manager leta, ki ga je prejela Lucija Sajevec (AMZS), ter priznanje Artemida 2019 za posameznice, ki s svojim delom in osebnostjo pomembno oblikujejo gospodarski prostor, prejeli pa sta ga Martina Perharič, direktorica podjetja Medis, in Melanie Seier Larsen, izvršna direktorica Boston Consulting Group.