Rešitve za ustvarjalce arhivskega gradiva
Katalog znanj in program usposabljanja
Strokovno usposabljanje delavcev, ki delajo z dokumentarnim gradivom se v skladu s Pravilnikom o strokovni usposobljenosti za delo z dokumentarnim gradivom praviloma začne z usposabljanjem, ki mu sledi preizkus strokovne usposobljenosti. V postopku strokovnega usposabljanja, ki ga za svoje ustvarjalce organizirajo arhivi javne arhivske mreže pridobi kandidat številna znanja, ki posegajo na področja pravnih predpisov, upravljanja z dokumentarnim gradivom v fizični in v digitalni obliki, informatike in arhivistike v najširšem smislu.
V želji, da bi navedene vsebine in kompetence med arhivi čimbolj poenotili in hkrati kandidatom, ki bodo opravljali preizkuse strokovne usposobljenosti dali pregled nad zahtevanimi vsebinami, smo v okviru projekta e.ARH.si pripravili katalog znanj in okvirni program usposabljanj.
-
Katalog znanj in program usposabljanja
Dokumentacije- e-ARH.si Katalog znanj (pdf, 1004 KB)
- e-ARH.si Katalog znanj (docx, 141 KB)
Urejevalnik SIP
Eno pomembnejših prednostnih nalog v okviru projekta e-ARH.si, in sicer pridobitev programskega orodja za pripravo sprejemnega informacijskega paketa (SIP), smo z uradnim prevzemom aplikacije Urejevalnik SIP uspešno zaključili konec leta 2019. Prevzemanje arhivskega gradiva v digitalni obliki je zahtevna naloga, ki zahteva množico usklajevanj in preverjanj; da bi postopek standardizirali tako na strani ustvarjalcev kot na strani arhivov smo razvili programsko orodje Urejevalnik SIP. Ta v dveh načinih delovanja (napredni in uporabniški način) omogoča gradnjo paketa SIP. Napredni način je namenjen arhivistom, z njim pa je mogoče ustvariti shemo profila, s katero določimo strukturo paketa SIP. Uporabniški način omogoča popisovanje gradiva, polnjenje sheme profila z dejanskim gradivom in v končni fazi pakiranje SIP-a za prenos gradiva v elektronski arhiv. V Urejevalnik SIP je vgrajena tudi validacija sprejemnega informacijskega paketa. Poleg parametrov, ki jih v shemi določi arhivist, preverja tudi ustreznost formatov in s posebnimi algoritmi izračuna bitne vsote, ki ves čas hrambe gradiva služijo za dokazovanje njegove celovitosti in avtentičnosti.