Minister Černač ob obisku v Beli Krajini: »Prizadevali si bomo olajšati dostop do evropskih sredstev.«
- Služba Vlade Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko
Minister je z županom občine Črnomelj Andrejem Kavškom, županjo občine Semič Polono Kambič in županom občine Metlika Darkom Zevnikom izmenjal izkušnje in poglede na izvajanje evropske kohezijske politike v aktualnem programskem obdobju 2014–2020. Poudaril je, da so občine uspešne pri črpanju evropskih sredstev, vendar se srečujejo s težavami zaradi birokratizacije. »Z občinami delimo mnenje, da so pravila igre prezapletena in zbirokratizirana. Prizadevali si bomo poenostaviti postopke, zmanjšati število nivojev odločanja in olajšati dostop do sredstev evropske kohezijske politike,« je povedal minister.
Pogovorili so se tudi o možnostih izvajanja evropske kohezijske politike v okviru enega oziroma dveh operativnih programih in projektih, ki zaradi različnih razlogov, niso bili upravičeni do črpanja kohezijskih sredstev. »Gre predvsem za agromelioracijo in kanalizacijska omrežja. Naša ambicija je, da skušamo tudi na ravni Evropske komisije doseči dogovor, da je glede na posebnosti Slovenije možno kohezijska sredstva uporabljati tudi za sisteme do dva tisoč enot.«
Minister si je skupaj z župani in sodelavci seznanil z aktivnostmi na področju ohranjanja naravnega habitata črne človeške ribice: »Črna človeška ribica je edinstvena na svetu. Treba je varovati njen naravni habitat in njeno posebnost izkoristiti za nadgraditev turistične ponudbe belokranjske regije. V naslednji perspektivi bi lahko ambicije za njeno večjo popularizacijo in predstavitev ter za vso potrebno infrastrukturo, ki jo je treba zagotoviti, podprli tudi s pomočjo evropskih sredstev«.
Glede priprav na novo programsko obdobje izvajanja evropske kohezijske politike 2021–2027 je minister Černač pojasnil, da te zaradi pandemije COVID-19 dobivajo drugačne obrise. Slovenija bo po predlogu Evropske komisije za pomoč državam EU zaradi epidemije dobila dodatna sredstva v višini 2,558 milijarde evrov nepovratnih sredstev za različne namene v prihodnjem 4 letnem obdobju kot dodatek obstoječi finančni perspektivi in približno 2,5 milijard evrov povratnih sredstev, je še pojasnil minister.