Preživimo počitnice v jesensko obarvanem gozdu – upoštevajmo ukrepe, obiščimo ga v svoji občini ter se ravnajmo po gozdnem bontonu
Z gozdovi moramo ravnati spoštljivo. Zavedajmo se, da so preplet gozdne in kmetijske krajine, raznovrstnosti rastlinskih in živalskih vrst v gozdu, občudujemo lahko izjemnost posameznih dreves. Gozd je obnovljivi viri energije in surovin, blagodejno vpliva na celotno okolje – to so njegove le najvidnejše dobrine. Kaj nam pomenijo, bi se verjetno zavedli šele, ko gozda in njegovih koristi v našem okolju nenadoma ne bi bilo več.
Strokovnjaki skupaj z lastniki gozdov, gospodarijo trajnostno, sonaravno in večnamensko. Zato ponuja gozd preko celega leta tudi možnosti za rekreacijo, sprostitev in druge dejavnosti. Prost dostop v gozdove je civilizacijska pridobitev, na katero smo lahko v Sloveniji zelo ponosni. Vendar pa je treba v gozdu upoštevati tudi nekatere omejitve, predvsem pa poskrbeti, da je gozd po našem obisku takšen, kot je bil, ko smo vstopili vanj.
V prihajajočem zimskem času pa je potrebno še posebej upoštevati, da so gozdne živali zelo plašne in se pred človekom umaknejo. Ne vznemirjajmo jih s hrupom po nepotrebnem, saj sicer zaradi iskanja miru izgubljajo energijo, ki jo pozimi le s težavo nadomestijo. Tudi naši hišni ljubljenčki morajo biti pod skrbnim nadzorom.
Pri preživljanju časa v gozdu zato imejmo zato v mislih:
- ob obisku sem gost gozda in njegovega lastnika;
- z gozdom in njegovimi prebivalci ravnam spoštljivo;
- gozd doživljam z vsemi čutili;
- upoštevam Gozdni bonton ter navodila o primernem obnašanju v naravi, zapisana v predpisih, na informativnih tablah ali pa posredovana od gozdarjev in lastnikov gozdov.
Več uporabnih informacij o ravnanju z gozdovi, gozdnih učnih poteh, gozdnih živalih ter drugih vsebin, povezanih z gozdovi, najdete na spletni strani Zavoda za gozdove Slovenije.