Minister Podgoršek: Z nakupom lokalno pridelane hrane v epidemiji pomagate slovenskemu kmetu
Včeraj je bilo ob 6806 opravljenih testih potrjenih 2064 okužb, kar pomeni, da je delež okužb znašal kar 30,3 odstotka. Okuženih je več kot v torek, število testov pa je enako. Pri pregledu po regijah je uradni govorec opozoril na porast okužb na Koroškem, a najslabše stanje je še vedno v Pomurju.
Malce vendarle pomirja dejstvo, da je bolnišnično oskrbo včeraj potrebovalo kar 42 manj bolnikov, a kljub temu je bilo v sredo hospitaliziranih 1238 bolnikov s COVID-19. Manj pacientov je potrebovalo tudi intenzivno nego, in sicer 205 (štirje manj kot v torek). Iz bolnišnic je bilo v sredo sicer skupaj odpuščenih 78 ljudi. Univerzitetni klinični center Ljubljana je imel danes zjutraj prostih še sedem postelj na intenzivnem oddelku.
Žal je bilo včeraj tudi precej smrti: umrlo je 45 ljudi, ki so bili pozitivni na koronavirus SARS-CoV-2.
V nadaljevanju je na novinarski konferenci sodeloval minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek. Osredotočil se je na težave kmetijskega sektorja zaradi epidemije, ki je kot panoga zelo prizadet. S težavami se ukvarjajo v številnih sektorjih, še posebej so na udaru prašičereja, govedoreja, vinski in sadjarski sektor. Kot je povedal, bo vlada na današnji redni seji sprejela odlok o finančni pomoči prašičerejcem in tako poskušala ublažiti posledice epidemije v tem sektorju. Ker se začenja sezona kolin, je poudaril, da so koline sicer dovoljene, a naj se izvedejo v skladu z veljavnimi odloki o prepovedi gibanja in zbiranja.
Pred jutrišnjim dnevom slovenske hrane je vse deležnike v prehranskih verigah, vključno s potrošniki, pozval, naj bodo solidarni ter z odkupom in nakupom hrane, pridelane v Sloveniji, pomagajo preživeti slovenskim kmetom in podeželju. Poudaril je tudi, da kljub težavam kmetijskega sektorja v Sloveniji ni težav z zalogami hrane. V tem okviru je opozoril na problematiko zavržene hrane.
Ob koncu dopoldanske novinarske konference je uradni govorec poudaril, da lahko z doslednim spoštovanjem ukrepov vsak izmed nas pripomore k zamejevanju epidemije: »Čeprav se morda komu zdi, da s tem, ko je doma, ne počne ničesar koristnega, to ni res. Ko ostajate doma, prispevate neprecenljiv del k zamejevanju stikov in zajezitvi širjenja koronavirusa v naši družbi. Pomagate zdravniški stroki, epidemiologom in še posebej vsem tistim, ki so v trenutnih razmerah najbolj ogroženi in ki jih lahko virus, če se okužijo, prizadene v najhujši možni obliki.«