Po več letih bo zgrajena nova infrastruktura sistema TETRA
Policija bo dobila najsodobnejšo opremo
Z novim sistemom bo policija dobila najsodobnejšo opremo, ki je trenutno na tržišču. Bistvene prednosti novega sistema so:
- prihranek (milijon evrov letno),
- boljša pokritost slovenskega ozemlja (z novim sistemom bo 90-odstotna, z obstoječim je le 60-odstotna),
- več baznih postaj (z novim sistemom jih bo 150, z obstoječim jih je 80),
- sodobna oprema (del obstoječega omrežja je star tudi 17 let),
- boljša zaščita,
- večja zmogljivost omrežja,
- povezljivost z novimi širokopasovnimi tehnologijami, kot sta LTE in 5G.
Javno naročilo kljub reviziji hitro končano
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je povedal, da je bilo javno naročilo za izgradnjo telekomunikacijskega omrežja TETRA uspešno končano v relativno kratkem času, po samo štirih mesecih. Državni revizijski komisiji se je zahvalil za hiter odziv – za naročnika je namreč pomembno, da lahko nadaljuje postopek. »Prejšnji razpis se je vlekel štiri leta in nato neuspešno končal z razveljavitvijo celotnega razpisa na Državni revizijski komisiji. Tokrat pa kljub reviziji, ki je bila vložena (sicer le na razpisno dokumentacijo), potek postopka ni bil preveč zaustavljen.«
Poudaril je dve ključni prednosti novega sistema: »Prva je, da bomo z novim sistemom dobili mnogo boljšo pokritost. V prihodnje bo Slovenija pokrita ne le 60-odstotno, tako kot je danes, ampak 90-odstotno. To bo uporabnikom, teh bo v sistemu skoraj 11.000, zagotavljalo ustrezno komunikacijo, kar je za policijo zelo pomembno. Drugo pomembno dejstvo je, da bomo z novim sistemom kar precej privarčevali. Glede na stroške v zadnjih letih se pričakuje malo manj kot milijon evrov privarčevanega denarja letno.«
Za delo policije je nujen hiter in ustrezno zaščiten prenos informacij
V. d. generalnega direktorja policije Andrej Jurič je po podpisu pogodbe povedal, da je delo policije povezano z reševanjem različnih varnostnih tveganj, navadno pod časovnim pritiskom. Da bi lahko kar se da učinkovito zaščitili življenja in premoženje ljudi, je pomembno, da se odzovemo hitro, a premišljeno. To pa je možno le, če imamo hiter in ustrezno zaščiten prenos informacij, ki omogoča tudi natančno usklajevanje dela in povezovanje z drugimi državnimi organi, ko je to potrebno.
»Ključna je zanesljiva komunikacija, ki v kritičnih trenutkih ne sme odpovedati. A to se lahko hitro zgodi, če ni prave tehnične podpore. Zdaj bomo lahko končno izgradili popolnoma novo omrežje TETRA, s katerim bo policija pridobila najmodernejšo opremo,« je dejal Jurič. Dogodek je simbolično povezal tudi z današnjim svetovnim dnevom človekovih pravic: »Ena izmed pomembnejših pravic je namreč tudi pravica do varnega življenja, ki jo bomo z novim sistemom TETRA lahko še učinkoviteje zagotavljali vsem prebivalcem Slovenije.«
Varno, zanesljivo in nadgradljivo omrežje
Kot je povedal predstavnik Telekoma Slovenije Primož Kučič, združujejo tehnologijo svetovno znanega proizvajalca in znanje slovenskih inženirjev. Projekt bodo izvedli skupaj s partnerjema, tj. Airbusom in Iskratelom: »Zgradili bomo novo, varno, zanesljivo in nadgradljivo omrežje za vse uporabnike kritičnih informacij v Republiki Sloveniji.«
Ozadje
Javno naročilo je bilo objavljeno julija letos. Odločitev o oddaji naročila je bila pravnomočna 24. novembra 2020, danes pa je bila podpisana pogodba s skupino ponudnikov, ki jo sestavljajo Telekom Slovenije, Airbus Defence and Space Oy in Iskratel. Vrednost je malo manj kot 15 milijonov evrov, od tega 7,77 milijona za izgradnjo in 7,17 milijona za osemletno vzdrževanje sistema (vsi zneski so z DDV). Rok za izgradnjo je 400 dni, ta pa bo potekala v treh fazah.
Slovenija je leta 2002 začela postopek nabave digitalnega radijskega omrežja TETRA (Terrestrial Trunked Radio – prizemni snopovni radijski sistem), nameščanje prve opreme je bilo naslednje leto. Zadnja večja nova namestitev infrastrukturne opreme je bila leta 2008. Zaradi zastarelosti in dotrajanosti opreme ter pojava novih tehnologij je bila nujna posodobitev sistema. Vlada je izgradnjo enotnega digitalnega radijskega omrežja TETRA potrdila jeseni 2015, a je sledilo neuspelo javno naročilo, objavljeno leta 2016. Omrežje poleg policije uporabljajo tudi drugi državni organi.