Dr. Miha Mlakar: znanstvenik, ki povezuje umetno inteligenco in šport
Na Inštitutu »Jožef Stefan« je kot vodja skupine za strojno učenje in obdelavo podatkov zaposlen na odseku za inteligentne sisteme. »Osredotočamo se predvsem na aplikativne raziskave, kjer poskušamo metode umetne inteligence združiti s praktičnimi problemi, ki jih imajo podjetja. Na primer z Gorenjem in Uniorjem sodelujemo pri avtomatski analizi (pol)izdelkov neposredno na proizvodni liniji,« razloži dr. Miha Mlakar. Njihovi cilji so usmerjeni v razvoj samih metod. »Trenutno razvijamo pogovornega asistenta za pomoč pri stresu, anksioznosti in depresiji. Želimo pa si tudi še naprej sodelovati s čim več podjetji, da združujemo njihove probleme z našim znanjem in jim tako pomagamo pri dvigovanju dodane vrednosti.«
Obdelava podatkov in šport
Številke ga zanimajo že od nekdaj. Danes se kot znanstvenik, nekdanji tenisač in teniški trener osredotoča na povezovanje znanosti – podatkov in športa. Ker gre za resnično poseben način delovanja, me je seveda zanimalo, kako je povezovanje videti v praksi.
»To pomeni, da uporabljam svoje znanje s področja umetne inteligence in obdelave podatkov ter to apliciram v športu, kjer je kjer je tak način delovanja še velika posebnost. Moja prednost je predvsem v tem, da zelo dobro poznam obe strani, torej sámo tehnično in pa tudi domensko, saj sem bil tudi sam nekoč profesionalni igralec. To mi omogoča, da rešujem probleme in se osredotočam na stvari, ki so na koncu dejansko uporabne in jih igralec oziroma trener lahko uporabi za izboljšanje igre. Čisto praktično pa je to, da imamo ogromno podatkov za določenega igralca. V njih potem jaz iščem skrite vzorce in tako pripravim nasvete, kako naj se ta igralec izboljša oziroma, če gre za nasprotnika, kakšna naj bo taktika proti njemu,« razloži dr. Mlakar.
Na tem področju sodeluje z več profesionalnimi teniškimi igralci, nekaterih zaradi zaupnosti ne razkriva. »Lahko pa povem, da sodelujemo z Aleksandrom Zverevom, Naomi Osaka, Simono Halep in se dogovarjamo s s Stefanosom Cicipasom za naslednjo sezono.«
Mlakar je v preteklosti sodeloval tudi z vrhunskima teniškima igralcema Sereno Williams in Novakom Djokovićem. Njegova naloga in naloga ekipe, ki se ukvarja z obdelavo podatkov, je pomoč trenerju, da mu z objektivnega vidika pove, kaj je treba izboljšati: »Tako lahko trener pripravi svojega igralca na najboljši način. Hkrati pa tudi za vsak dvoboj naredimo pripravo na nasprotnika, na kaj je treba paziti in kaj so slabe strani, ki jih je treba izkoristiti.«
Analitika in šport
Ker je bil odličen teniški igralec, kapetan slovenske reprezentance v Davisovem pokalu in je tudi teniški trener, se večinoma ukvarja s tenisom in povezovanjem tega športa z umetno inteligenco. Ne skriva pa, da ga tovrstne povezave zanimajo tudi v drugih športnih panogah. » Zanimajo me tudi analize v drugih športih in veliko berem o analitičnih dosežkih v drugih športih, tako da sem na tekočem s temi novimi načini delovanja. V prihodnosti bom zagotovo vpleten v analize tudi v drugih športih, saj so osnovna načela podobna, torej najpomembneje je postaviti prava vprašanja in nato predeliti dejavnike, ki vplivajo na odgovor. Potem jih je treba s pravo metodo poskusiti prenesti v številke. Se mi pa zdi, da analize v vseh športih postajajo vedno bolj prepoznavne in priznane, tako da bo tega po mojem mnenju vedno več. Navsezadnje so razlike med ekipami majhne in vsaka izboljšava pride še kako prav.«
Dr. Miha Mlakar je aktiven na različnih področjih. »Ja, res je, veliko je stvari in včasih spanje trpi. A če človek dela stvari z veseljem, potem to ni "delo". Največji problem je v tem, da ima dan le 24 ur,« pove med smehom. In priznava, da se nekatere stvari prekrivajo in znanje s področja umetne inteligence, ki ga nadgrajuje na Inštitutu »Jožef Stefan«, hkrati uporablja tudi na drugih področjih. »Seveda pa gre zahvala tudi družini, ki me podpira in ustvarja pogoje, kjer je to vse mogoče.«
Avtor: Polona Prešeren
Sorodne vsebine
-
Razstava Halo! Kje si? 30 let mobilne telefonije v Sloveniji
-
Program Moje podjetje: OPS je podjetje leta 2021
-
Alpinin pohodni čevelj I feel Slovenia
-
Elan predstavil prve visoko zmogljive zložljive vsestranske karving smuči na svetu
-
S covidom-19 je v naša življenja vstopila nova realnost
-
Dr. Miha Mlakar: znanstvenik, ki povezuje umetno inteligenco in šport
-
Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco doma v Ljubljani
-
Inovativnost mladih v Sloveniji - Moje podjetje
-
Slovenija je edina država s prestolnico, hotelom in prireditvijo zero waste