Zunanji ministri Evropske unije o podnebni diplomaciji, transatlantskih odnosih ter sodelovanju z Japonsko in Združenim kraljestvom
- Ministrstvo za zunanje zadeve
- Stalno predstavništvo pri Evropski uniji Bruselj
Visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Josep Borrell je v uvodnem delu med drugim izpostavil strategijo Evropske unije za delitev cepiv proti covidu-19, čezatlantske odnose v luči nove ameriške administracije, izzive s položajem migrantov v Bosni in Hercegovini, pridržanje ruskega opozicijskega voditelja Navalnega po povratku v Rusijo, Hongkong, Iran in Venezuelo.
Minister za zunanje zadeve Japonske Motegi je v videokonferenčnem pogovoru z ministri za zunanje zadeve predstavil japonsko vizijo svobodne in odprte indo-pacifiške regije. Razprava med ministri je potekala tudi o širši regionalni varnosti v Aziji, vključno s Korejskim polotokom in pomorsko varnostjo v vzhodnem in južnokitajskem morju. Minister dr. Logar je pozdravil strateško partnerstvo med EU in Japonsko ter poudaril, da se lahko regionalni varnostni izzivi rešujejo le s sodelovanjem med odločnimi in podobno mislečimi partnerji. Podobno kot Japonska razvija svojo vizijo glede Indo-pacifiške regije, mora tudi Unija oblikovati skupni pristop do tega območja. Poleg tradicionalnih varnostnih tem je velika možnost za poglobljeno sodelovanje z Japonsko na področjih boja proti kibernetskim in hibridnim grožnjam ter pri oblikovanju visokih standardov uporabe novih tehnologij, vključno z umetno inteligenco.
Podnebna in energetska diplomacija sta letos v ospredju zaradi priprav na konferenco Združenih narodov o podnebnih spremembah COP26 v Glasgowu jeseni. Evropska unija, ki v svetu velja za vzor na področju podnebnih politik, mora v pripravah na konferenco krepiti mednarodna zavezništva. Minister dr. Logar je posebej izpostavil vpliv podnebnih sprememb na vodo in se zavzel za celovit pristop do vprašanj, povezanih z vodo v zunanjem delovanju Unije. Prav tako je poudaril pomen sodelovanja s partnerji in v tem pogledu spomnil na Zeleno agendo za Zahodni Balkan, ki ji bo Slovenija dala velik poudarek med predsedovanjem Svetu EU v drugi polovici leta.
Na neformalnem delovnem kosilu so ministri izpostavili pomen nadaljnjega sodelovanja z Združenim kraljestvom na področju skupne zunanje in varnostne politike ter skupne varnostne in obrambne politike. Združeno kraljestvo ima pomembno vlogo v globalnih odnosih, zato je v prihodnjih mesecih potrebno oblikovati okvir za sodelovanje med EU in Združenim kraljestvom, ki bo v obojestransko korist.