Portugalsko predsedstvo Sveta EU sklicalo izredno virtualno neformalno ministrsko konferenco za evropski turizem
- Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo
- Stalno predstavništvo pri Evropski uniji Bruselj
Cilj razširjene diskusije EU ministrov in ministric pristojnih za turizem, komisarja Bretona in predstavnikov najvidnejših mednarodnih organizacij, kot sta Svetovna turistična organizacija (UNWTO) in Svetovni potovalni in turističnih svet (WTTC), je iskanje skupnih rešitev za bolj usklajeno sprejemanje ukrepov za zajezitev pandemije, zaščito javnega zdravja in zagotovitev ponovnega prostega, a varnega pretoka ljudi, še posebej na notranjem trgu EU, kar bi lahko pomembno okrepilo delovanje enotnega trga EU.
Glede na izkušnje lanske turistične sezone, ki jo je vsaj delno reševal domači turizem, Slovenija meni, da je najprej potrebno vzpostaviti ponovno zaupanje potrošnikov v varnost in predvidljivost čezmejnih turističnih tokov ter storitev. Večina evropskih destinacij je namreč odvisna od tujskega turizma, ki ga domač turizem ne more zadovoljivo nadomestiti. Pristopi pri določanju ukrepov glede prehodov notranjih meja EU so bili različni, saj so države članice sprejemale različna pravila, tudi glede obveznosti karantene in obveznosti testiranj, kar je po mnenju Slovenije povzročalo ovire, zmedo in nezadovoljstvo posameznikov pri prehajanju meja.
Slovenija meni, da bi bilo za okrepitev enotnega trga EU treba zagotoviti koordinacijo glede potrdil o cepljenju ter harmonizirane postopke v zvezi s hitrimi antigenskimi testi. Po mnenju Slovenije je treba razviti skupne smernice z minimalnimi zahtevami varnosti glede preprečevanja širjenja pandemije covid-19 za izvajalce turističnih in potovalnih dejavnosti. Pri tem je pomembno sodelovanje s sektorjem transporta. Ključno je zagotoviti tudi predvidljive režime prehajanj meja in uporabo vseh razpoložljivih orodij za ublažitev tveganj, kot so potrdila o preboleli bolezni, cepljenju ali testiranju. Potrebna pa je tudi uvedba izobraževalnih orodij za zaposlene v turističnem ekosistemu.
Minister Zdravko Počivalšek je poudaril, da »turistični ekosistem potrebuje v procesu kratkoročnega okrevanja predvsem zadostna likvidnostna sredstva, da bodo podjetja lahko v čim večji meri preživela krizo. Poleg tega bo za dolgoročno obnovo turističnega ekosistema potrebno zagotoviti tudi večje sinergije nacionalnih programov za okrevanje s prihodnjim večletnim finančnim okvirjem. Malim in srednje velikim podjetjem iz tega sektorja pa moramo zagotoviti dostop do različnih virov financiranja«.
Kar zadeva okrevanje turističnega ekosistema na srednji in dolgi rok, Slovenija meni, da se je potrebno osredotočiti na spodbujanje zelenega in digitalnega prehoda, inovativnih transformacij podjetij in uveljavljanja novih poslovnih modelov ter promocijo razvoja ustreznih spretnosti in znanj zaposlenih v turističnem ekosistemu za soočenje z izzivi digitalizacije in trajnostnega razvoja. Minister Zdravko Počivalšek je kot ključno izpostavil "sodelovanje in skupni napori za pripravo Agende za evropski turizem 2050. Trajnostni turizem je tudi ena od prioritet predsedovanja Svetu EU v drugi polovici leta", je še dodal minister.