Uporaba odprtih podatkov pri odzivanju na pandemijo covid-19
OECD je lani marca pozval države članice, da posredujemo primere uporabe odprtih podatkov, povezanih s covid-19. Iz Slovenije smo posredovali osem primerov, kjer so prikazani podatki povezani s covid-19.
V poročilu je izpostavljeno, da so v začetni fazi pandemije številne vlade dejavno spodbujale odprte vladne podatke, tako v smislu sproščanja podatkov kot njihove ponovne uporabe za izdelavo različnih vrst podatkovnih izdelkov. Pri tem so bile večinoma osredotočene na takojšnji odziv, nekaj pobud pa je bilo tudi v smeri okrevanja in reform.
V poročilu so izpostavljeni tudi trije primeri iz Slovenije, in sicer: Corona Virus Media Watch, ki jo je vzpostavil Mednarodni center za umetno inteligenco (IRCAI) pri Inštitutu Jožef Stefan, spletna stran #Kaj bomo počeli v avgustu, ki jo je izdelala Univerza v Mariboru, Fakulteta za naravoslovje in matematiko ter spletna stran covid19.alpaka.si, projekta Alpaka (Avtorja: Nace Štruc, Blaž Štruc).
V poročilu je posebej izpostavljeno, da je upravljanje s podatki temelj za učinkovito, dosledno in zaupanja vredno upravljanje, ki prinaša ustrezne informacije. Poleg tega pa tudi, da je treba vzpostaviti sodelovanje med deležniki v podatkovnem ekosistemu.