Neformalna okrogla miza o Digitalnem zelenem certifikatu
- Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo
Evropska komisija je 17. marca letos predstavila pravno podlago za vzpostavitev DGC, ki bi olajšal varno in prosto gibanje znotraj EU v času pandemije COVID-19 in, ki bo vključeval tri elemente oziroma dokazila, da je bila oseba cepljena proti COVID-19, je prejela negativni rezultat testa PCR in potrdilo, da je prebolela okužbo s COVID-19. Z namenom, da bi pospešili postopek odločanja o DGC in sprejetje pravne podlage za njegovo uveljavitev, je Avstrija organizirala razpravo ministrov, pristojnih za turizem.
Minister Zdravko Počivalšek je pojasnil, da Slovenija podpira skupni pristop EU k uvedbi DGC ter prizadevanja Evropske komisije za pripravo zadevnega zakonodajnega akta ter tehničnih rešitev za delovanje DGC v praksi. Prav tako v tem okviru podpira tudi sodelovanje s tretjimi državami, predvsem kandidatkami za članstvo v EU, ter sodelovanje na mednarodni ravni v smeri iskanja skupnih rešitev za zagotavljanje varne globalne mobilnosti in oživitev mednarodnih potovalnih tokov v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (UN-WHO), Svetovne turistične organizacijo (UN-WTO) ter Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Mobilnost v EU in svetu je namreč že več kot leto dni zmanjšana le na nujna potovanja, kar močno vpliva tako na družbo kot gospodarstvo, še zlasti pa na turistični sektor. Zato Slovenija ocenjuje, da DGC predstavlja pomemben korak k ponovni vzpostavitvi varnih čezmejnih potovanj ter prispeva tudi k okrevanju turistične panoge.
“Slovenski turizem je v veliki meri odvisen od tujih gostov, zato je izdajanje, preverjanje, priznavanje in interoperabilnost sistema digitalnih potrdil o cepljenju, testiranju in prebolelosti okužb s COVID-19, za nas zelo pomembna. Prizadevamo si za uvedbo digitalnega zelenega certifikata še pred poletjem”, je poudaril minister Zdravko Počivalšek.
Na okrogli mizi, na kateri so predstavniki posameznih držav članic EU sprva predstavili nacionalna stališča do zadevne tematike, nato pa je potekala še razprava, so sodelavali visoki predstavniki iz Avstrije, Slovenije, Nemčije, Portugalske, Bolgarije, Cipra, Malte, Grčije, Španije, Danske, Hrvaške in Italije.