Nacionalni dialog o prihodnosti slovenskega prehranskega sistema
Trenutno prevladujoči način proizvodnje in porabe hrane je, poleg ostalih globalnih izzivov (revščina, lakota, podnebne spremembe, neenakost, naraščanje svetovnega prebivalstva, konflikti in nenazadnje trenutna pandemija), dolgoročno nevzdržen in škodljiv tako za naše naravne vire kakor za zdravje ljudi. Zato so spremembe nujne. Vrh o prehranskih sistemih želi nasloviti ta izziv in to na najbolj vključujoči možen način.
Priprave so se začele že leta 2020. K sodelovanju so bili povabljeni vsi pomembni akterji – od mednarodnih, vladnih in nevladnih organizacij, civilne družbe, privatnega sektorja, izobraževalnih in raziskovalnih institucij, do kmetov, malih pridelovalcev in domorodcev, mladih, potrošnikov in posameznikov širom sveta, ki s svojimi aktivnostmi vplivajo na (pre)oblikovanje prehranskih sistemov.
Aktivnosti in prispevek vsake države k preoblikovanju svojega prehranskega sistema vplivajo na spremembe na globalni ravni. Zato so Združeni narodi, v želji, da bi spodbudili države k sodelovanju v procesu priprav na vrh in da bi zbrali čim več informacij o njihovih aktivnostih in rešitvah za spremembo prehranskega sistema, vzpostavili sistem nacionalnih dialogov. Ti bodo skupaj z mednarodnimi in neodvisnimi dialogi prispevali ideje in predloge za prehod na trajnostne, pravične in na krize in šoke odporne prehranske sisteme.
Slovenija se je odločila, da se pridruži pobudi Združenih narodov in organizira nacionalni dialog s katerim si želimo zbrati mnenja in predloge za izboljšave in dobrih rešitev za prehod na trajnostno proizvodnjo in porabo hrane ter bolj zdrave in okoljsko naravnane prehranske odločitve. Zato vabimo deležnike in vse druge akterje, ki so bolj ali manj vključeni v sooblikovanje našega prehranskega sistema, ter širšo javnost, da se nam s svojimi prispevki pridružijo k njegovemu oblikovanju v prihodnosti.
Za podrobne informacije in sodelovanje v nacionalnem dialogu obiščite posebno spletno stran Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Več o vrhu lahko preberete na spletni strani Združenih narodov
Več o nacionalnih dialogih lahko najdete na tej spletni strani Združenih narodov