Svet EU za zunanje zadeve o transatlantskih odnosih in Zahodnem Balkanu
- Ministrstvo za zunanje zadeve
- Stalno predstavništvo pri Evropski uniji Bruselj
Visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Josep Borrell je v uvodnem delu zasedanja poročal o svojem obisku v Mavretaniji, Maliju in Čadu. Izpostavil je vprašanje globalnega zdravja z vidika geopolitičnih posledic pandemije covida-19 in soočanja s krizo. Predstavil je razmere v Afganistanu po pogovoru z državnim sekretarjem ZDA Anthonyjem Blinknom ter aktualno dogajanje v Ruski federaciji, Iranu, Libanonu, Palestini in Belorusiji. Minister dr. Logar je ministre seznanil o nedavnem obisku predstavnice beloruske opozicije Svetlane Tihanovske v Ljubljani.
Razprava ministrov o Zahodnem Balkanu je potekala na pobudo skupine devetih držav članic Evropske unije, tudi Slovenije. V razpravi o regiji, ki jo je zelo prizadela pandemija covida-19, je bil omenjen tako strateški pomen širitvene politike kot tudi drugi vidiki povezovanja EUin regije. Minister dr. Logar je v imenu Slovenije in Avstrije izpostavil pomen nadaljnjega aktivnega angažmaja Unije na Zahodnem Balkanu in njene širitve za varnost in stabilnost. Izrazil je obžalovanje zaradi zastoja v širitvenem procesu in pri potrditvi pogajalskih okvirjev za Severno Makedonijo in Albanijo. Zavzel se je za premostitev razvojnega razkoraka med Evropsko unijo in regijo, ki ga je pandemija covida-19 dodatno poglobila. Minister dr. Logar je izpostavil tudi pomen transatlantskega sodelovanja pri reševanju ključnih vprašanj.
Ministri so nadaljevali razpravo o transatlantskih odnosih, ki so jo začeli na decembrskem Svetu, dopolnili pa so jo na videokonferenčnem pogovoru z novim državnim sekretarjem ZDA Blinknom na februarskem Svetu za zunanje zadeve in na pogovoru voditeljev držav članic s predsednikom ZDA Bidnom na marčnem Evropskem svetu. Namen je bil opraviti pregled dosedanjega razvoja odnosov in začrtati nadaljnje sodelovanje z novo ameriško administracijo. Ministri so pozdravili napovedan vrh EU-ZDA v juniju, ki bo omogočil pregled celotnega nabora transatlantskih odnosov.
Minister dr. Logar je v videokonferenčnem pogovoru s posebnim odposlancem predsednika ZDA za podnebje Johnom Kerryjem izpostavil pomen transatlantskega sodelovanja v boju proti podnebnim spremembam ter vlogo Unije v pogajanjih s tretjimi državami pred in med Podnebno konferenco Združenih narodov COP26, načrtovano v začetku novembra v Glasgowu.