Ministrica dr. Helena Jaklitsch na obisku v Števerjanu
Po srečanju na občini, kjer so gostitelji spomnili tudi na prepletenost ter povezanost življenja na obeh straneh meje, v katerega je epidemija v zadnjem letu boleče zarezala, si je ministrica ogledala tudi župnijsko cerkev sv. Florjana. Tam jo je sprejel župnik Marjan Markežič, ki je na kratko predstavil zgodovino cerkve ter izpostavil pomen maše v slovenskem jeziku za ohranjanje slovenske identitete.
V drugem delu obiska se je ministrica udeležila predstavitve zbornika avtorja Marjana Drufovka z naslovom »V samostojnosti je moč«, ki je nastal ob 70. obletnici Kmečko delavske zveze za Števerjan, sekcije stranke Slovenske skupnosti. Kot so zapisali v predstavitvi, gre za bogato zasnovan zbornik, ki ne prinaša le podatkov o občnih zborih števerjanske sekcije, temveč tudi dragocene podatke o zgodovini občine in njene politične stvarnosti. Spremno besedo k zborniku so prispevali županja Padovan, Damjan Terpin, bivši deželni tajnik in član deželnega tajništva Slovenske skupnosti, in Lojze Peterle, prvi predsednik demokratično izvoljene vlade Republike Slovenije.
Zbornik bogatijo dokumentarne fotografije, arhivski izrezki člankov, ki so bili objavljenih v različnih časopisih, in pogovori s posamezniki, ki so s svojimi izkušnjami in zagnanostjo prispevali k uspešnemu delu števerjanske sekcije Slovenske skupnosti. Ministrica dr. Jaklitsch je zbrane na prireditvi nagovorila in poudarila, da so mnogi skupaj ustvarjali, garali in se žrtvovali za najplemenitejše vrednote – »ohraniti te kraje slovenstvu, slovenski besedi ter katoliški tradicij. V svobodi in samostojnosti. In ljubezni do domače zemlje«. Samostojnost vedno nekaj stane. Toda tisti ponos, da sam odločaš o stvareh, ki so pomembne za tvoj rod in narod je neprecenljiv. Svoj nagovor je zaključila: »Dragi Števerjanci, želim vam, da bi v avanturi samostojnosti, trdno povezani z enako čutečimi sonarodnjaki za mejo, bili in še naprej ostali ne le branik slovenstva, temveč imenitna briška trta. Kdor goji tako držo - s prepričanjem, ponosom in ljubeznijo - lahko tudi v miru in zaupanju zatrdi »Žive naj vsi narodi!«. Sledil je pogovor z avtorjem in urednikom knjige ter nekaterimi pomembnimi »stebri skupnosti«, ki so v preteklosti sooblikovali podobo kraja. Avtor Drufovka je med drugim dejal – če si navezan na zemljo, si navezan tudi na svoj jezik in svoj narod. Če imaš v sebi usidrane krščanske vrednote, je upanje, da ne delaš za lasten žep, temveč skupno blaginjo.
Občina Števerjan se vzpenja na skrajnem vzhodnem robu goriške pokrajine, tik ob meji s Slovenijo. V občini živi okoli 800 prebivalcev, večinoma Slovencev. V obeh zgoraj omenjenih društvih deluje več pevskih zborov in gledaliških skupin, velik poudarek dajejo vključevanju mladih v aktivnosti kraja, obenem pa tudi ohranjanju tradicije. V Števerjanu deluje Muzej kmečke kulture Brincelj, muzejska zbirka hrani več kot 250 predmetov iz nekdanjega kmečkega življenja v Brdih ter 80 fotografij, ki ponazarjajo življenje v polpretekli zgodovini tega prostora. Ponašajo se tudi s številnimi dogodki, še posebej so ponosni na tri vsakoletne prireditve, ki v vas privabijo veliko število obiskovalcev: poklon ob dnevu žena Od Prešerna do mimoze, prvomajsko slavje, vaški enogastronomski praznik Likof. V Sloveniji in tudi širše pa je še posebej poznan in odmeven Festival slovenske narodno-zabavne glasbe, ki se odvija prvi konec tedna v juliju in je v lanskem letu slavil svojo petdesetletnico.